Italská městečka prodávají domy za jediné euro. Snaží se tím zabránit jejich úplnému vylidnění a zániku

Řada malých italských měst prodává opuštěné domy za pouhé jedno euro. Po Ollolai na Sardínii a městečkách Sambuca, Mussomeli a Cammarata na Sicílii teď svá obydlí nabízí za cenu nižší než espresso i sicilská Bivona, píše server CNN. Mladí lidé odcházejí z vesnic do velkých městech za prací, jejich rodiště se vylidňují a hrozí, že úplně zaniknou.

Bivona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sicilské městečko Bivona | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

Radní pro kulturu v Bivoně Angela Cannizzarová upozorňuje, že tamější obyvatelstvo kleslo za posledních 40 let o celou polovinu a dnes v městečku žije jen 3 800 lidí. Rada teď chce Bivonu obnovit „v celé její kráse z 16. století“, kdy byla vzkvétajícím vévodstvím.

Bivona stejně jako ostatní města očekává, že kupec domu za jedno euro investuje do jeho oprav a renovace. Nabízí také daňové úlevy těm, kdo se rozhodnou usadit se zde natrvalo. Cannizzarová zdůrazňuje, že kromě krás venkova se v Bivoně žije velmi levně.

Zatímco sicilská městečka Mussomelli a Cammarata požadují, aby kupec domu za jedno euro složil zálohu ve výši pět tisíc eur, která mu bude vrácena, pokud zahájí opravy do tří let, Bivona žádá jen polovinu a zahájení renovace prodlužuje na čtyři roky.

Pobídky nenabízí jen Bivona. Oblast Molise v jižní Itálii dokonce slibuje až 24 tisíc eur každému, kdo bude ochoten se v kraji trvale usadit a začít podnikat. Další města se zase zavazují, že novému obyvateli vyřídí veškerou administrativu spojenou s koupí domu, a manželským párům nabízejí příspěvek v hotovosti. Zkušenosti prvních kupců levných domů naznačují, že byrokratický proces probíhá hladce a pobídky jsou velmi výhodné.

Dvakrát dobré město

V Bivoně jsou domy v tak špatném stavu, že z nich často zbývají jen holé kamenné zdi, ale jiné vyžadují jen minimum oprav. Prázdných domů jsou desítky a místní zastupitelstvo je chce před prodejem vyvlastnit, aby je později nemohl někdo požadovat.

Provozovatel zříceného mostu v Janově veděl o rizicích už od roku 2014, píší italská média

Číst článek

Radní Cannizzarová láká nové obyvatele ujištěním, že Bivona je hezké a přátelské městečko s živým starým centrem a historickými památkami.

Název Bivona pochází z latinského „Bis-bona“, tedy dvakrát dobrý a dvakrát krásný s odkazem na úrodnost půdy a nedotčenou přírodu – čerstvý horský vzduch, křišťálové řeky, husté lesy plné léčivých bylin, sady olivovníků a pomerančovníků a žádný smog a hluk, zkrátka ideální ozdravovna.

Bivona vznikla ve středověku na místě bývalé arabské osady. Saracénské dědictví zde dodnes přežívá v architektuře, dialektu, kuchyni i názvech ulic. Mezi domy nabízenými za jedno euro jsou i někdejší statky z 18. století nebo domy pastýřů s dřevěnými dveřmi, silnými kamennými zdmi a často i terasami s nádherným výhledem.

Městečko má i „bláznivou kašnu“, která podle místních lidí předpovídá počasí. Když hodně prší a kašna přeteče, znamená to, že nebude suchý rok. Obyvatelé jsou hluboce věřící a gurmáni. Město proto nabízí zájemcům o levný dům i ochutnávku místních jídel a vín zdarma, láká potenciální kupce CNN.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme