Italská mise u Libye může začít, vyslání vojenských plavidel schválil parlament i senát

Itálie vyšle k libyjským břehům vojenská plavidla. Cílem mise je omezení náporu migrantů, kterých letos dorazilo k italským břehům téměř sto tisíc. Místo plánovaných pěti až šesti plavidel však nakonec Itálie vyšle kvůli protestům Libye jen dvě.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti u libyjských břehů (ilustrační foto) | Foto: Ismail Zitouny | Zdroj: Reuters

Italský ministr zahraničí Alfano ve středu před poslanci ujišťoval, že nepůjde o blokádu Libye, vojenské lodě prý budou zajišťovat jen technickou a logistickou podporu pro libyjské bezpečnostní složky.

Itálie zároveň začala kontrolovat plavidla nevládních organizací, které působí ve Středozemním moři. Kodex chování vytvořený italským ministerstvem vnitra, který mimo jiné vyžaduje přítomnost policistů na lodích těchto organizací, totiž z deseti podepsaly jen tři.

Italská pobřežní stráž tak v noci na středu vůbec poprvé zablokovala plavidlo německé nevládní organizace Jugend Rettet převážející migranty na Lampedusu a eskortovala ji do přístavu.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme