Italská pobřežní stráž zachránila u Sicílie na 900 migrantů

Ve Středozemním moři západně od Sicílie dnes italská pobřežní stráž zachránila zhruba 900 uprchlíků, kteří se plavili k italským břehům. Podle agentury Reuters se pravděpodobně jednalo zejména o Syřany. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) upozornil, že se Itálie opět stává zemí, přes kterou se běženci snaží nejčastěji proniknout do Evropy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti na Sicílii | Zdroj: Reuters

Mluvčí italské pobřežní stráže řekl, že italské lodě přispěchaly na pomoc pasažérům dvou plavidel – na jednom bylo 515 lidí, na druhém 380.

Po moři letos do Itálie do 10. května dorazilo 31 250 migrantů, což je oproti stejnému období v loňském roce pokles o 14 procent, uvedlo italské ministerstvo vnitra. Většina uprchlíků pocházela z afrických zemí.

UNHCR však upozornil, že pro běžence se po uzavření takzvané balkánské trasy stala Itálie hlavní vstupní branou do Evropy. V dubnu do Itálie připlulo 9149 lidí, do Řecka jen 3650.

Hlavní trasy migrace z Afriky do Evropy přes Středozemní moře | Foto: Český rozhlas

Podle mluvčí úřadu Carlotty Samiové se navíc kromě nejfrekventovanější trasy z Libye stále častěji využívá i trasa z Egypta, kde se naloďují zejména Syřané a Iráčané.

Počet uprchlíků mířících na starý kontinent z Turecka přes Řecko se rapidně snížil poté, co se státy na Balkáně rozhodly uzavřít své hranice a co začala 20. března platit dohoda EU a Turecka o vracení migrantů. Zatímco ještě v únoru připlulo na řecké ostrovy přes 57 tisíc uprchlíků, v dubnu jich byla necelá desetina.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme