Italská policie zabavila majetek módních magnátů. Údajně kvůli daňovým únikům

Italská policie úředně zabavila hrad z 15. století a další majetek za celkem 65 miliónů eur. Patřil dvěma vlivným rodinám, které se údajně dopustily daňových úniků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Módní přehlídka italské značky Valentino prezentuje dámskou podzimně-zimní módu pro sezónu 2012/2013

Módní přehlídka italské značky Valentino prezentuje dámskou podzimně-zimní módu pro sezónu 2012/2013 | Zdroj: Reuters

Zabavený majetek patří celkem třinácti lidem z rodiny Marzotto a Donà delle Rose, které se řadí mezi nejmocnější v Itálii. Podnikají převážně v oblasti textilního průmyslu.

K prodeji světoznámých luxusních značek Valentino a Hugo Boss přikročili v roce 2007 kvůli tíživé finanční situaci a právě tehdy se měli podle policie dopustit daňových úniků. Kupcem se stala britská investiční společnost Permira. Transakce byla za 5,3 miliardy eur, tedy asi 133,7 miliardy Kč.

Policie zabavila mimo jiné takzvanou Trissinskou vilu, pocházející z 15. století a ponořenou do venkovské krajiny nedaleko Vicenzy. Budova by se mohla také nazývat zámkem, neboť disponuje více než 50 místnostmi. Dále policie zabavila několik dalších vil a luxusních bytů. Jeden také ve vyhlášeném lyžařském středisku Cortina d'Ampezzo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k případu zabavení majetku italským módním magnátům přinesla ve Večerním Radiožurnálu spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Lucie Chvojková

Nyní má policie důvodné podezření na základě informací italského finančního úřadu, který se údajně důvodně obává, že k daňovému úniku došlo.

V tomto případě jde hlavně o fakt, že transakce proběhla prostřednictvím lucemburské společnosti, která byla založena jen za účelem tohoto prodeje. A také o to, že výnos - 200 miliónů euro - zmizel v daňovém ráji na Kajmanských ostrovech. Tímto krokem se chce tedy finanční policie pojistit, že v případě prokázaní daňového úniku bude moci dlužnou částku nějak vymoci.

Podle vyjádření právních zástupců rodiny, kteří mimochodem zastupují v soudních procesech také Silvia Berlusconiho, neexistuje k zabavení majetku žádný důvod. Mohou prý předložit dokumenty, které dokazují, že daň z prodeje obvinění přiznali i řádně zaplatili.

Finanční situace Itálie není vůbec růžová. Navzdory tomu, že premiér Monti se nechal slyšet, že konec krize už je v dohlednu, tak například nezaměstnanost byla v září v Itálii nejvyšší za posledních 20 let.

Proto se italský stát zaměřuje mnohem více i na daňové úniky a není žádným tajemstvím že v Itálii je jich opravdu hodně. Předpokládá se, že dosahují v přepočtu až 3 biliónů eur. Zatím ale pykali za své prohřešky spíše běžní občané, teď to vypadá, že možná došlo i na velké ryby.

Marína Dvořáková, Lucie Chvojková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme