Italská televize zveřejnila snímky Kuciaka před vraždou. Měl je na objednávku pořídit exšéf kontrarozvědky

Italská televize Rai zveřejnila záběry ze sledování novináře Jána Kuciaka před tím, než byl zavražděn. Fotografie měl pořídit bývalý šéf kontrarozvědky, který reportéra sledoval na objednávku podnikatele Mariana Kočnera. Jána Kuciaka spolu s jeho snoubenkou někdo zavraždil před necelým rokem v jeho domě. Motivem měla být Kuciakova novinářská činnost.

Řím / Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na fotografiích zveřejněných v televizní reportáži je Kuciak na autobusové zastávce nebo na ulici před redakcí serveru aktuality.sk, pro který Kuciak psal.

Fotografie mapují jeho běžný život. Peter Tóth, bývalý šéf slovenské kontrarozvědky, je odevzdal policii s tím, že po něm chtěl Marian Kočner získat na Kuciaka diskreditující materiály a pak je zveřejnit.

Snímky měl odevzdat po zadržení Aleny Zsuzsové, která je podle slovenských vyšetřovatelů zprostředkovatelkou vraždy novináře Jána Kuciaka, píše slovenský Deník N.

Sledovat nechával víc novinářů. Kočner je v tuto chvíli ve vazbě kvůli obvinění z ekonomické kriminality, policie stále nepotvrdila, zda ho podezřívá i z toho, že si objednal vraždu Jána Kuciaka. 

Konec šéfa policie

Bývalý šéf slovenské policie Tibor Gašpar ve čtvrtek skončil jako poradce slovenské ministryně vnitra Denisy Sakové. Podle médií jeden vysoce postavený policista dříve vypověděl, že na Gašparův pokyn lustroval na podzim roku 2017 v policejních databázích novináře Jána Kuciaka, který byl loni zavražděn. Gašpar, jenž do konce loňska radil i českému ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi, to popřel.

Zbraň pro vraždu novináře Kuciaka patrně obstaral Maďar. Slováci požádali o pomoc Budapešť

Číst článek

„Dohodli jsme se společně, abychom uvolnili atmosféru a snížili tlak na jeho osobu. Aby nevznikl dojem, že jeho působení na ministerstvu vnitra by mohlo ovlivňovat vyšetřování," řekl Saková k důvodům ukončení Gašparova působení na pozici jejího poradce.

Gašpar po Kuciakově vraždě a pod tlakem veřejnosti loni na jaře odešel z čela slovenské policie. Stalo se tak v době politické krize, kterou vražda novináře na Slovensku vyvolala a která také vedla k demisi premiéra Roberta Fica. Bývalý slovenský policejní prezident odmítl, že nechal Kuciaka lustrovat.

Kuciakova osoba byla v databázích policie podle médií prověřována několik týdnů předtím, než kontroverzní podnikatel Marian Kočner novináři řekl, že se o něj a jeho rodinu bude zajímat a že když na ně najde nějakou "špínu", tak ji zveřejní. 

Pavlína Nečásková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme