Italská vládní koalice čelí dosud nejvážnější krizi

Itálie se řítí do politické krize. Z vládnoucí koalice levého středu vystoupila malá centristická strana, což přimělo premiéra Romana Prodiho obrátit se na parlament a požádat jej o důvěru. Poslanecká sněmovna, ve které má kabinet většinu jistou, bude hlasovat ve středu odpoledne. Čtvrteční senátní rozhodování ale bude složitější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romano Prodi | Zdroj: ČTK

Premiér Prodi srší optimismem, ale podle většiny politických pozorovatelů i podle nejrůznějších anket by jeho vládu mohla zachránit už jen absence senátorů opozice při hlasování o důvěře.

Takovou taktickou absenci nelze vyloučit; ne všechny síly opozice chtějí předčasné volby jako Silvio Berlusconi. Vůdce pravice a bývalý premiér, který se nikdy nevyrovnal s porážkou pravého středu ve volbách v roce 2006, dnes vyzval k jejich konání v jarním termínu.

Perspektiva předčasných voleb vládní většinu znepokojuje. "Nejhorší by bylo, kdyby situace vyústila v předčasné volby bez reformy volebního zákona," prohlásil lídr nové Demokratické strany Walter Veltroni. Současný volební zákon, který odhlasovala pravice v prosinci 2005, vedl k roztříštěnosti politické scény.

Podle navrhované reformy by klesla váha malých stran. Dosavadní zákon umožnil, že centristická strana Unie demokratů pro Evropu má v Poslanecké sněmovně deset poslanců a v Senátu tři zástupce, ačkoliv ve volbách získala jen 1,4 procenta hlasů. V horní komoře parlamentu přitom byla její podpora Prodiho koalici klíčová, neboť vláda tam měla jen těsnou většinu.

Dočasným řešením může být jmenování prozatímní vlády, dokud se parlament nedohodne o reformě volebního zákona a dokud se neuskuteční o této reformě referendum, které by vláda měla teoreticky vypsat do 15. června. Prozatímní kabinet by mohl být buď tvořen experty, nebo by v jeho čele mohli stanout předseda Poslanecké sněmovny nebo Senátu.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme