Italská vláda vyhlásila v Benátkách stav nouze. Škody po záplavách dosáhnou stovek milionů eur

Vyhlášením stavu nouze a odškodněním obyvatel pomůže italská vláda Benátkám, které tento týden postihly nejhorší záplavy od roku 1966. Oznámil to premiér Giuseppe Conte, který ve středu odjel do Benátek a ve čtvrtek v regionu jednal se zástupci místní správy.

Benátky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí sv. Marka v italských Benátkách po záplavách | Foto: Flavio Lo Scalzo | Zdroj: Reuters

Starosta Benátek Luigi Brugnaro, podle něhož mohou za záplavy klimatické změny, požádal OSN, aby experti i politici pomohli řešit tento dlouhodobý problém jeho města.

Voda zaplavila Benátky v nebývalé míře v úterý, kdy hladina v ulicích dosáhla místy až 187 centimetrů, což je nejvíce od roku 1966. Zaplaveno bylo 80 procent města, včetně významné památky baziliky svatého Marka.

Na stejnojmenném náměstí bylo přes metr vody. Během středy voda opadla a ve čtvrtek dopoledne opět vystoupala až na 120 centimetrů. Varování platí i pro další dny, v pátek se očekává voda až do výše 145 centimetrů.

„Katastrofa, která postihla Benátky, je ranou do srdce naší země,“ uvedl premiér Conte. Starosta Brugnaro pak odhadl, že škody po velké vodě dosáhnou několika stovek milionů eur.

Nejvíc vody za 50 let. Benátky bojují s rekordními záplavami, nestačí už ani holínky nebo lávky

Číst článek

Vláda po svém odpoledním zasedání vyhlásila v Benátkách stav nouze a na rychlé sanování škod uvolnila částku 20 milionů eur (půl miliardy Kč). Jedná se ale pouze o první finanční injekci, kterou historické město ze státní kasy dostane, zdůraznil premiér. V první fázi by měli postižení obyvatelé města získat odškodnění ve výši až 5000 eur (asi 128 000 Kč), obchodníci mohou požádat až o 20 000 eur (asi 512 000 Kč).

Conte rovněž oznámil, že 26. listopadu zasedne vládní výbor spolu se zástupci regionální správy, aby projednal "strukturální problémy Benátek". Měl by podle Conteho jednat nejen o problému záplav, ale i o vstupu velkých lodí do benátské laguny.

Nynější záplavy byly jako vlna tsunami - v hotelech plavala křesla na recepcích, v obchodech voda zaplavila regály se zbožím a v ulicích vyplavila na břeh vodní taxíky i takzvaná vaporetta, lodě, které zajišťují ve městě veřejnou dopravu. Na náměstí svatého Marka bylo tolik vody, že se v ní dalo plavat. Až metr vody naměřili i uvnitř baziliky svatého Marka.

Náměstí sv. Marka v italských Benátkách po záplavách | Foto: Manuel Silvestri | Zdroj: Reuters

Podvodní brány

Italský rozhlas ve čtvrtek uvedl, že ministerstvo dopravy jmenuje architektku Elisabettu Spitzovou zvláštní komisařkou pro dokončení projektu Mojžíš. Tento systém podvodních zvedacích bran, který má ostrovy v benátské laguně chránit před záplavami, se začal budovat v roce 2003 a dokončen měl být už před několika lety.

Stavbu ale zdržely spory s ekology, navyšování nákladů i korupční skandály. Conte řekl, že systém je hotov z 93 procent a měl by být dokončen na jaře 2021.

„Už jsme utratili příliš mnoho peněz a pracujeme na něm tolik let, že už musí tento systém konečně začít fungovat,“ citovala agentura APA starostu Benátek. Podle něho je v tuto chvíli systém Mojžíš pro město jediným řešením ochrany proti vysoké vodě.

Brugnaro také vyzval OSN, aby městu pomohla. „Benátky se musí stát místem, kde budou vědci, experti a politici hledat celosvětové řešení problému klimatických změn,“ uvedl starosta a vyzval OSN, aby v Benátkách založila agenturu, která by tento problém a jeho vliv na moře a oceány řešila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme