Italské lodě zachránily na moři za jeden den přes 2 tisíce uprchlíků
Lodě italské pobřežní stráže a námořnictva zachránily v neděli ve Středozemním moři za jediný den 2164 uprchlíků. Informovaly o tom italské úřady. Do problémů se v oblasti mezi ostrovem Lampedusa a Libyí dostalo celkem 12 plavidel s běženci, která mířila do Evropy. Do záchranné akce se zapojila i Malta.
V poslední době má italská pobřežní stráž napilno, protože navzdory velmi nepříznivému počasí vyplouvá z Afriky směrem k Itálii stále více lodí s imigranty. V pátek Italové po obdržení nouzového signálu zachraňovali u libyjských břehů 700 uprchlíků na přeplněných člunech.
V neděli byly záchranné akce ještě mnohem rozsáhlejší a měly i dramatičtější průběh. Příslušníci pobřežní stráže například museli čelit výhrůžkám pašeráků s kalašnikovy, kteří poté odjeli v jednom z člunů, z nějž byli evakuováni běženci.
Před týdnem zahynulo během plavby do Evropy na 300 uprchlíků ze tří lodí. Tragédie znovu vyvolala vyhrocenou debatu o problému masivní imigrace a bezpečí lidí, kteří kvůli snu o lepším životě v Evropě riskují své životy.
Italské pobřežní vody od loňského podzimu monitorují plavidla evropské mise Triton. Ta nahradila dřívější italskou operaci Mare Nostrum, která měla mnohem větší dosah. Podle OSN, organizací na ochranu lidských práv i některých politiků je nasazení plavidel pod hlavičkou evropské agentury Frontex nedostatečné a vede k tomu, že ve vlnách umírá čím dál více lidí.
„Italská vláda se stále energičtěji snaží Evropskou unii přesvědčit o tom, že to není problém italský, řecký či španělský, ale že je to problém celé unie. Situace je taková, že veškeré sběrné tábory, které se nacházejí jak na ostrově Lampedusa, tak například na Sicílii, jsou naprosto přeplněné,“ komentuje situaci spolupracovník ČRo v Itálii Josef Kašpar.
Během loňska zahynulo ve Středozemním moři přes 3500 uprchlíků. Největší tragédie se odehrávají v okolí Itálie, kam loni připlulo přes 170 tisíc běženců. Během letošního ledna jich dorazilo dalších 3500.