Italské námořnictvo převzalo kontrolu nad lodí s uprchlíků, na palubě bylo až 700 lidí

Italské námořnictvo a pobřežní hlídka převzaly kontrolu nad lodí, která podle odhadu úřadů převáží až 700 uprchlíků. Než se nákladní plavidlo dostalo do italských vod, vyslalo nouzový signál. Převaděči lidí zřejmě loď opustili ještě v mezinárodních vodách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afričtí uprchlíci, kteří připluli na gumovém člunu k Sicílii

Afričtí uprchlíci, kteří připluli na gumovém člunu k Sicílii | Zdroj: Reuters

Nouzový signál vyslala loď plující pod moldavskou vlajkou, když proplouvala kolem řeckého ostrova Korfu - zřejmě na cestě z Turecka. Jako první ji tedy zkontrolovala řecká pobřežní hlídka.

V řeckých médiích se objevila informace, že je na palubě několik ozbrojenců. Šéf bezpečnosti řecké pobřežní hlídky Nikos Patrinos to ale potvrdit nechtěl:

„Člověk, se kterým jsme mluvili po telefonu, řekl, že na lodi došlo jídlo i voda, že prý nemají deky a podobné věci.“

Řecké úřady pak mluvily s kapitánem lodi - ten je prý ujistil, že je všechno v pořádku, včetně technického stavu plavidla. Řekové už pak loď Blue Sky M blíž nekontrolovali, protože se dostala do mezinárodních vod.

Loď plula do Itálie, kotvit ale ještě měla v chorvatské Rijece. Italové se rozhodli ji zkontrolovat, když se přiblížila k jižnímu pobřeží země. Námořnictvo k ní proto vyslalo vrtulníky se členy pobřežní hlídky. Ti na palubě Blue Sky M nenarazili na žádný odpor.

Italské úřady proto věří, že převaděči uprchlíků loď opustili ještě v mezinárodních vodách a že ji nasměrovali právě k italské pevnině.

Podle italských úřadů je palubě 600 až 700 lidí, včetně žen a dětí, zřejmě ze Sýrie. Loď Blue Sky M už zakotvila v italském přístavu Gallipolli.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme