Italské odbory budou stávkovat proti úsporám i reformě důchodů

Čtyři hlavní italské odborové centrály vyhlásily na odpoledne tříhodinovou generální stávku. Protestovat budou proti balíku protikrizových opatření vlády Maria Montiho.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do ulic Říma vyšlo asi 100 tisíc lidí

Do ulic Říma vyšlo asi 100 tisíc lidí | Zdroj: Reuters

Nová italská vláda Maria Montiho se rozhodla především zvýšit daně a hledat úspory. Chce tak zachránit předluženou zemi před bankrotem. Úsporný balíček protikrizových opatření se ale Italům nelíbí.

Odbory ale považují chystaná opatření za nespravedlivá zejména vůči důchodcům a lidem s nízkými příjmy. Tentokrát však odboráři naštvaným Italům tolik život komplikovat nechtějí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O generální stávce italských odborů informovala spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi

Generální stávka byla vyhlášena pouze na tři hodiny na konci pracovní směny. Zastaví se v podstatě pouze městská hromadná doprava. Stávkovat nebudou pracovníci ve vlakové či letecké dopravě ani dalších službách.

Budou se ale konat protestní demonstrace u všech prefektur a zejména před poslaneckou sněmovnou a senátem v Římě. Tam chtějí odbory demonstrovat nepřetržitě až do schválení protikrizového balíčku, a teprve nebude-li pozměněný, jak žádají, vyhlásí skutečné generální stávky.

Nové daně, nižší důchody

Odbory nesouhlasí s náhlým prodloužením důchodového věku téměř o sedm let a se zrušením navýšení nízkých důchodů o inflaci. Namítají, že oběti požadované na lidech s vyššími příjmy jsou mnohem menší.

Na tiskové konferenci, kde vláda předkládala balíček s důchodovou reformou, se ministryně Fornerová rozplakala. Na řadu Italů působilo zvláštně, když dáma s půlkilovým zlatým náhrdelníkem sdělovala důchodcům s důchody, z kterých se nedá vyžít, že budou muset platit další daně.

Důchodové reformě se však Itálie nevyhne, ostatně Montiho vláda pouze urychlila zavádění reformy schválené už před pěti lety. Jenomže kromě této reformy tvoří zbytek protikrizového balíčku další daně a poplatky. Už dnes se přitom daňová zátěž pohybuje kolem 45 procent.

metro v Římě | Foto: Jan Rosenauer

Experti a centrální banka upozorňují, že balíček bude mít depresivní dopad na ekonomiku a tudíž, aby se vyrovnal deficit, bude nutné opět získat peníze a to znamená další daně. Zato v balíčku chybí liberalizace, privatizace a krácení neefektivních státních výdajů.

Montiho balík nejvíce dopadne na důchodce a lidi s nejnižšími příjmy. Ti však budou moci jen těžko zorganizovat jakýkoli výraznější protest. Ostřejší projevy nesouhlasu lze očekávat, až dojde na reformu pracovního trhu, kterou má Montiho vláda v plánu.

Lidem přitom vadí, že politici oddalují krácení svých platů a výhod. Zmatená je zejména levice, která Montiho podporuje navzdory názorům lidí, kteří ji dosud volili. Voliče jí přebírají radikálnější levicové síly a v severní Itálii sílí separatistické tendence.

Vědunka Lunardi, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme