Italské odbory stávkují. Nefungují úřady a školy, omezena je také doprava

Dvě největší italské odborové organizace na dnešek vyhlásily osmihodinovou generální stávku. Od rána nefungují úřady ani školy, provoz omezili také zdravotníci a dopravci. Aerolinky RyanAir a EasyJet už zrušily stovky vnitrostátních i mezinárodních letů. Odboráři protestují proti vládnímu návrhu reformy pracovního práva, která má mimo jiné zaměstnavatelům usnadnit propouštění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti a odboráři protestují ve více než 50 italských městech. Na snímku pochod v Miláně

Studenti a odboráři protestují ve více než 50 italských městech. Na snímku pochod v Miláně | Zdroj: ČTK

Přesné údaje o účasti na stávce se liší, mluví se ale o milionech lidí. Nejvyšší je ve státním sektoru, zejména na školách, ale i na úřadech.

Velké potíže nastaly v dopravě. Přestože zde stávkuje jen malý počet zaměstnanců, stávka ochromila dopravu v celé zemi, a to i ve městech. Například v Římě nejezdí prakticky žádné autobusy ani metro.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Itálii stávkují odbory. Nelíbí se jim reforma pracovního práva. Podrobnosti přidala spolupracovnice v Itálii Vědunka Lunardi

Velké problémy jsou i na železnici hlavně v příměstské dopravě a na regionálních spojích. Není zatím jasné, jaký dopad bude mít stávka na leteckou dopravu, kde začala až kolem 10. hodiny dopoledne.

Levice proti levici

V Itálii poprvé protestují levicové odbory proti levicové vládě. Jde ale o preventivní stávku, protože konkrétní podoba reformy pracovního práva není známa. Parlament schválil pouze rámcové pověření vládě a čeká se na konkrétní obsah.

Reforma by měla nastolit podmínky podobné těm v Německu nebo i v Česku. V současné době totiž zaměstnavatel v Itálii nemůže propustit ani zaměstnance, který ho okrádá nebo sabotuje, když má tento zaměstnanec smlouvu na dobu neurčitou.

Rovněž by se měl změnit nespravedlivý a neúnosný systém podpory v nezaměstnanosti, který by se měl také přiblížit systémům aplikovaným ve většině evropských zemí.

Ekonomika versus zaměstnanost

Odbory tvrdí, že reformy premiéra Matea Renziho italské ekonomice ještě přitíží. Z druhého tábora zase zaznívá názor, že změny umožní vytvořit nová pracovní místa, která by přivítali v první řadě mladí Italové. Je mezi nimi totiž vysoké procento nezaměstnaných.

Italským odborům se nelíbí reforma pracovního práva, která má zjednodušit propouštění zaměstnanců | Foto: ČTK/AP

Kritiku odborářů vzbuzuje vedle reformy pracovního práva také návrh rozpočtu na příští rok, který nepočítá se zvyšováním mezd ve veřejném sektoru. Právě tam platy už léta stagnují.

„S důvody stávky nesouhlasím, ale přirozeně respektuji právo lidí protestovat,“ vzkázal demonstrantům premiér Matteo Renzi. Na reformách své vlády nic měnit nehodlá.

Odbory nejspíš neuspějí

Požadavky odborů jsou málo reálné. Navrhují například odchod starších zaměstnanců ze státní správy a nástup mladých, což je ale nepravděpodobné, protože Evropská unie žádá po Itálii mimo jiné také omezení státního sektoru a důchody představují už dnes neudržitelných 33 procent HDP.

Odbory tak mohou doufat ve zmírnění reformy nebo kompromis, který ale EU jen těžko přijme, protože už dnes se připravovaná reforma unii jeví jako nedostatečná. Pružnější pracovní trh je nutný, EU požaduje reformu naléhavě a je to jedna z podmínek, kterou klade pro jistou toleranci při plnění požadavků takzvaného paktu stability.

Jak řekl ve čtvrtek premiér Matteo Renzi, jestli se vládě nepodaří reformu realizovat, Itálii bude zanedlouho spravovat takzvaná Trojka, tedy Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond.

Demonstranti v Římě s balonky, které zobrazují obličej premiéra Mattea Renziho s dlouhým nosem jako Pinocchio | Foto: ČTK/AP

Vědunka Lunardi, Tea Turk, Simona Bartošová, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme