Italské regiony Lombardie a Benátsko hlasují v referendu o větší autonomii

Obyvatelé dvou z nejbohatších regionů Itálie v neděli hlasují o posílení své samosprávy. Vyhlášení nezávazných referend si vynutila Liga severu. Předáci Lombardie a Benátska tvrdí, že na rozdíl od španělského Katalánska neusilují o nezávislost. Chtějí ale větší kontrolu nad daněmi, které se tam vyberou.

Miláno/Benátky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italské Miláno | Zdroj: Pixabay

"Chceme dalším italským regionům ukázat, že si můžou říct o správu svých vlastních veřejných financí," řekl televizi Euronews Giovanni Malanchini, který v Milánu vede kampaň za posílení autonomie. Lombardie podle tamního premiéra ročně do Říma odvádí v přepočtu asi o bilion a 400 miliard korun víc, než kolik dostává zpět. Tuto částku chce snížit na polovinu. Ne všichni ale s referendem souhlasí.

Mezi referendy o nezávislosti je třeba rozlišovat

Číst článek

"Utrácet peníze za hlasování, kde skoro 100 procent lidí řekne ano, to je vtip. Těch 50 milionů eur by měli dát někomu, kdo je opravdu potřebuje," říká jeden z obyvatel Milána - italská ústava totiž umožňuje regionům jednat s Římem o větší autonomii i bez souhlasu voličů.

Nezávazné referendum je v souladu s italskou ústavou a prosadila Liga severu. Ta se snaží pro regiony získat větší samostatnost hlavně v oblasti bezpečnosti a přistěhovalectví. Pokud se voliči vysloví pro silnější autonomii Lombardie a Benátska, jejich guvernéři se taky budou snažit od Říma získat finanční úlevy. Oba severoitalské regiony totiž doplácejí na chudší jih. Jen Lombardie se svým centrem Milanem tvoří pětinu hrubého domácího produktu Itálie.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme