Italské úřady po havárii lodi vyhlásily stav pohotovosti kvůli hrozící ekologické katastrofě

Vrak plavidla, které v pátek večer ztroskotalo u toskánského ostrova Giglio, není stabilní. Kolem napůl převrácené lodi Costa Concordia se objevily skvrny nafty a hrozí ekologická katastrofa. Úřady v oblasti vyhlásily stav pohotovosti, což má zajistit rychlé financování preventivních opatření proti hrozící ekologické pohromě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři se vrátili do lodi Costa Concordia. | Zdroj: Reuters

Berlín oznámil, že se stále ještě pohřešuje deset německých cestujících a chybí také čtyři Italové, přestože jejich jména jsou na seznamech zachráněných. Celkem se tedy oficiálně pohřešuje 15 lidí.

Záchranáři se proto znovu vrátili do vraku, jakmile se uklidnil vítr, který zvedl moře a pohnul lodí. Našli sedmou oběť. Počet obětí by se ještě mohl zvýšit.

Sílí obava, že by se mohla do moře vylít nafta, jak ukazují první skvrny na hladině. Urychleně se připravují operace vyprázdnění zásobníků pohonných hmot.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vědunka Lunardi mluví o havárii lodi Costa Concordia v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Společnost Costa poslala na místo experty, kteří zváží možnost vyzdvihnutí vraku a jeho odtažení.

Pokud se týká vyšetřování, prokurátor už vyslechl stovky svědků a mimo jiné nařídil také zadržení dalších tří důstojníků.

Na světlo totiž vychází fakt, že nebezpečné přiblížení lodi ostrovu nebylo náhlým nápadem kapitána, ale s tímto úmyslem už vyplul z přístavu. Byl to frajerský kousek, který měl potěšit příbuzné šéfkuchaře pocházejícího z ostrova.

Sebelepší technická výbava lodi nemusí být nic platná, říká bývalý námořník

Číst článek

Zítra by měla být ukončena analýza takzvané černé skříňky. Se vší pravděpodobností potvrdí, že loď neplula ve vzdálenosti půl kilometru, jak tvrdil kapitán, stejně jako bylo popřeno jeho tvrzení, že mělčina a útesy, na které Costa Concordia narazila, nejsou zaznamenány na námořních mapách.

Plavby nejsou jen pro bohaté. Dají se pořídit už od devíti tisíc

Číst článek

Vědunka Lunardi, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme