Italské věznice jsou přeplněné, třetina vězňů jsou cizinci

O přeplněnosti italských věznic se začalo mluvit minulý týden, když Evropský soud nařídil Itálii zaplatit pokutu ve výši 1000 eur bosenskému vězni, který si stěžoval na příliš vysoký počet vězňů v jediné cele.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilegální imigranti

ilegální imigranti | Foto: Miroslav Konvalina

Jednalo se o bosenského občana romského původu který se dopustil několika trestných činů. Štrasburský soud pro lidská práva zjistil, že byl v cele 16 metrů čtverečních s dalšími pěti trestanými. Minimální standard je přitom 7 metrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přeplněnosti italských věznic mluvila na Rádiu Česko spolupracovnice Českého rozhlasu v Římě, Vědunka Lunardi

Itálie teď vzhledem k situaci v tamních vězeňských zařízení riskuje, že by mohla platit další pokuty. Ministr spravedlnosti Alfano není s rozhodnutí vůbec spokojen a žádá Evropskou unii, aby raději Itálii a dalším zemím, které jsou hranicí Unie, pomohla.

Cizinci tvoří třetinu všech vězňů v Itálii

Alfano vysvětlil, že téměř třetina z 65 tisíc vězňů jsou cizinci. V severní Itálii to je dokonce až 70 procent populace ve věznicích. Apeloval proto na Evropskou Unii, aby se spíš než na sankce zaměřila na příčinu problému.

Ministr konkrétně žádá Evropskou Unii, aby uzavřela dohody například se severoafrickými zeměmi a balkánskými státy, ale také aby přinutila nové státy Unie, jako Rumunsko a Bulharsko, aby převzaly své vězně. Ti by si pak mohli odpykat trest ve vlasti.

Mluvčí Evropské komise Denis Abbot, řekl, že si problém musí řešit jednotlivé země samy. Současně ale přislíbil, že komise prostuduje možnosti, jak situaci zlepšit. Abbot připomněl, že v listopadu minulého roku se ministři spravedlnosti 27 dohodli, že zjednoduší možnost odpykat si trest ve vlasti. Dohoda ale vstoupí v platnost teprve v roce 2011.

Přečtěte si také:
Země EU by podle Itálie měly povinně přijímat utečence, ministři to odmítli
Firmám zaměstnávajícím ilegální imigranty zatím nehrozí postih
Itálie kvůli přílivu imigrantů vyhlásila stav nouze
Země EU sjednotí přístup k nelegálním imigrantům
Evropská unie chce modrou kartou lákat vzdělané imigranty
Italové vylovili z moře desítky utečenců
Kanárské ostrovy zaplavují tisíce utečenců

Vědunka Lunardi, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme