Italský expremiér Berlusconi dostal u soudu čtyři roky vězení za daňové úniky

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi dostal za daňové úniky ve společnosti Mediaset čtyřletý trest vězení. Zároveň nesmí pět let vykonávat jakékoli veřejné funkce a musí zaplatit vysokou částku jako náhradu za nezaplacené daně. Rozsudek milánského soudu je zatím nepravomocný, Berlusconi se proti němu odvolá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi

Silvio Berlusconi | Zdroj: ČTK

Sedmašedesátiletý mediální magnát už odrazil řadu kauz, ve kterých byl obviněný z nejrůznějších nekalých praktik. Teď mu ale hrozí, že by mohl jít do vězení.

Dnešní verdikt je průlomový také proto, že soudci Berlusconimu poprvé znemožnili vykonávat na určitou dobu veřejné funkce, a fakticky ho tak postavili mimo politiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o rozsudku nad Silviem Berlusconim přidal z Itálie spolupracovník Radiožurnálu Josef Kašpar

Silvio Berlusconi byl možná informován o rozsudku předem, včera totiž oznámil, že se nebude v nadcházejících volbách ucházet o premiérské křeslo a zřejmě ani nebude kandidovat do parlamentu.

Právě skutečnost, že se vzdal kandidatury ještě před rozsudkem, má velký význam. Berlusconi to může prezentovat jako vlastní rozhodnutí a nikoliv jako vítězství soudů, se kterými bojoval dvacet let.

Důvodem ovšem může být také to, že podle průzkumů veřejného mínění jeho strana, pokud by ji dál vedl, nedosáhne v parlamentních volbách na víc než 15 procent hlasů.

Italští politici rozsudek nad Berlusconim komentují zcela v intencích své stranické příslušnosti. Zatímco předseda jeho strany Lid svobody Angelino Alfano ho označil za důkaz, že soudy nerozhodují nestranně, opozice jej bouřlivě uvítala. Šéf opoziční strany Itálie hodnot Antonio Di Pietro prohlásil, že pravda nakonec vyšla na světlo navzdory všem zákonům, které nechal Berlusconi změnit k obrazu svému. Sám expremiér rozsudek nazval "justiční zvůlí", která je politicky motivovaná. (Zdroj: ČTK)

Současný rozsudek se vztahuje ještě k období, kdy byl Berlusconi premiérem. V případu jde o daňové úniky při nákupu vysílacích práv k řadě starších amerických filmů pro politikovo impérium Mediaset v 90. letech minulého století.

Podle obžaloby firma zaplatila přehnaně vysoké částky s úmyslem odvést jejich část na tajná konta Berlusconiho rodiny na karibských ostrovech, a tím se vyhnout placení daní. Tyto machinace měly přinést Mediasetu zisky v řádu stovek milionů eur.

Berlusconiho advokáti neustále prohlašovali, že celá operace byla naprosto zákonná. Navíc ji prý prováděli lidé z vedení společnosti a sám Berlusconi o některých detailech vůbec nevěděl.

Za mříže maximálně na rok, pokud vůbec

Proces trvá šest a vzhledem k tomu, že se expremiér podle svých právníků proti současnému rozsudku odvolá, další jednání před soudy může trvat ještě roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní proces se Silviem Berlusconim sledovala v Itálii také spolupracovnice Radiožurnálu Lucie Chvojková

Za určitých okolností by italská justice mohla případ považovat za promlčený.

I v případě, že by verdikt potvrdily dvě vyšší instance, stráví Berlusconi za mřížemi maximálně rok. Tři čtvrtiny trestu by se mu prominuly na základě zákona o amnestii, který přijala vláda Romana Prodiho v roce 2006. Snižováním trestů za nenásilné trestné činy tehdy chtěla řešit problém s přeplněnými věznicemi.

Případ daňových úniků v Mediasetu není jediný, v němž nyní sedí Berlusconi na lavici obžalovaných. Nejsledovanější je případ přezdívaný Rubygate, v němž čelí obvinění, že provozoval placený sex s nezletilou dívkou a zneužil svých pravomocí, aby ji ochránil před policejním stíháním.

Martin Hromádka, Josef Kašpar, Lucie Chvojková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme