Italský expremiér Renzi opouští vládní Demokratickou stranu. A s ním třicítka poslanců

Italský expremiér Matteo Renzi a spolu s ním zhruba třicítka zákonodárců opustí v úterý řady vládní Demokratické strany (PD). Renzi to telefonicky sdělil premiérovi Giuseppemu Contemu. Skupina poslanců bude dále podporovat nedávno ustavenou koaliční vládu protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) a středolevé PD. Informovala o tom agentura ANSA a deník La Repubblica.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý italský premiér Matteo Renzi. | Foto: Alberto Lingria | Zdroj: Reuters

Své důvody Renzi ozřejmí v úterním rozhovoru s listem La Repubblica. Z PD s ním odejdou i dvě ministryně, a to Teresa Bellanovová, která vede resort zemědělství, a ministryně pro rovné příležitosti a rodinu Elena Bonettiová, napsala agentura ANSA. 

Conte napodruhé italským premiérem. Jeho nově složenou vládu podpořil po sněmovně i Senát

Číst článek

Druhá Conteho vláda získala důvěru italského parlamentu minulý týden. Itálie tak překonala politickou krizi, kterou vyvolal šéf dříve vládní Ligy Matteo Salvini, který si podle médií přál zúročit volební preference v předčasných volbách.

Fragmentovaná Demokratická strana vznikla v říjnu 2007 spojením několika levicových a středolevicových stran, mezi nimiž byli nástupci Italské komunistické strany, levicově orientovaní křesťanští demokraté a sociální demokraté. Mezi lety 2013 až 2018 Itálii vedli tři premiéři z řad PD.

Někdejší starosta Florencie Renzi dosud patřil k nevýraznějším tvářím strany. Vládě předsedal v letech 2014 až 2016. Neuspěl v referendu o změně ústavy na počátku roku 2016. Nyní PD vede dřívější guvernér regionu Lazio Nicola Zingaretti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme