Italský ostrov Lampedusa čelí náporu afrických uprchlíků

Od pondělka připlulo k břehům italského ostrova Lampedusa 24 člunů s migranty ze severní Afriky. Když pak na Sicílii chtěla přistát loď s asi osmnácti sty migrantů na palubě, italské úřady to nejdříve nepovolily. Jak uvádí BBC, loď chtěla na Sicílii pouze načerpat palivo, předtím ji odmítla přijmout Malta. Nyní již loď kotví v sicilských vodách a vyjednává se o osudu posádky. OSN mezitím uvedla, že při nehodě člunu u tuniských břehů se možná utopilo více než 40 lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci z Libye čekají ve frontě na hranici s Tuniskem

Uprchlíci z Libye čekají ve frontě na hranici s Tuniskem | Zdroj: Reuters

„Podle včerejších statistických údajů od začátku konfliktu uteklo z Libye 280 tisíc lidí. Více než polovina z nich, asi 150 tisíc, utekla do Tuniska. Obrovské množství lidí nalezlo útočiště v Egyptě. Je jich tam asi 120 tisíc. V dalších zemích už jsou v menších počtech, například v Alžíru,“ říká Marta Miklušáková z pražské kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O další vlně uprchlíků z Afriky mluvila na Rádiu Česko Marta Miklušáková z pražské kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky

Počet cizinců, kteří od poloviny ledna na Lampedusu připluli, vzrost už na deset tisíc. Tomu odpovídá i stav zdejších uprchlických táborů, které kapacitně zdaleka nestačí.

Média informují o lodi Mistral Express s necelými dvěma tisíci, převážně marockých, migrantů. Loď prý vyplula z Tripolisu, Malta ji nepřijala a teď jí tedy Itálie nepovolila přistát na Sicílii. Italské ministerstvo vnitra prý chce nejprve zjistit informace o lidech na palubě.

„Tady je třeba důsledně rozlišovat. V případě lidí z Tuniska se s největší pravděpodobností nejedná o lidi, kteří by prchali v důsledku násilí v Libyi. V naprosté většině jde o Tunisany, kteří se snaží dostat se do Itálie a do Evropy z ekonomických důvodů. Tento typ migrace by neměl být nijak směšován s potřebou mezinárodní ochrany nebo azylu,“ vysvětluje Miklušáková a dodává:

„V posledních dnech se hodně mluví o tom, že se k evropským břehům snaží dostat i lidé, kteří naopak mohou mezinárodní ochranu potřebovat. A to je právě ten případ lodi Mistral Express, na jejíž palubě jsou kromě mnoha Maročanů i desítky Libyjců, Súdánců, Malajců a Mauretánců.“

Ondřej Černý, Helena Berková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme