Italský ostrov Lampedusa čelí náporu afrických uprchlíků

Od pondělka připlulo k břehům italského ostrova Lampedusa 24 člunů s migranty ze severní Afriky. Když pak na Sicílii chtěla přistát loď s asi osmnácti sty migrantů na palubě, italské úřady to nejdříve nepovolily. Jak uvádí BBC, loď chtěla na Sicílii pouze načerpat palivo, předtím ji odmítla přijmout Malta. Nyní již loď kotví v sicilských vodách a vyjednává se o osudu posádky. OSN mezitím uvedla, že při nehodě člunu u tuniských břehů se možná utopilo více než 40 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci z Libye čekají ve frontě na hranici s Tuniskem | Zdroj: Reuters

„Podle včerejších statistických údajů od začátku konfliktu uteklo z Libye 280 tisíc lidí. Více než polovina z nich, asi 150 tisíc, utekla do Tuniska. Obrovské množství lidí nalezlo útočiště v Egyptě. Je jich tam asi 120 tisíc. V dalších zemích už jsou v menších počtech, například v Alžíru,“ říká Marta Miklušáková z pražské kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O další vlně uprchlíků z Afriky mluvila na Rádiu Česko Marta Miklušáková z pražské kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky

Počet cizinců, kteří od poloviny ledna na Lampedusu připluli, vzrost už na deset tisíc. Tomu odpovídá i stav zdejších uprchlických táborů, které kapacitně zdaleka nestačí.

Média informují o lodi Mistral Express s necelými dvěma tisíci, převážně marockých, migrantů. Loď prý vyplula z Tripolisu, Malta ji nepřijala a teď jí tedy Itálie nepovolila přistát na Sicílii. Italské ministerstvo vnitra prý chce nejprve zjistit informace o lidech na palubě.

„Tady je třeba důsledně rozlišovat. V případě lidí z Tuniska se s největší pravděpodobností nejedná o lidi, kteří by prchali v důsledku násilí v Libyi. V naprosté většině jde o Tunisany, kteří se snaží dostat se do Itálie a do Evropy z ekonomických důvodů. Tento typ migrace by neměl být nijak směšován s potřebou mezinárodní ochrany nebo azylu,“ vysvětluje Miklušáková a dodává:

„V posledních dnech se hodně mluví o tom, že se k evropským břehům snaží dostat i lidé, kteří naopak mohou mezinárodní ochranu potřebovat. A to je právě ten případ lodi Mistral Express, na jejíž palubě jsou kromě mnoha Maročanů i desítky Libyjců, Súdánců, Malajců a Mauretánců.“

Ondřej Černý, Helena Berková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme