Italský parlament ratifikoval Lisabonskou smlouvu

Itálie dala zelenou Lisabonské smlouvě, která má reformovat instituce Evropské unie. Týden poté, co tak učinila horní komora, schválila dnes tuto smlouvu také italská Poslanecká sněmovna. Ještě před několika týdny se přitom ratifikace nejevila tak jistá kvůli výhradám vládní strany Liga severu. Dnes ale poslanci byli jednohlasní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Poslanci Ligy severu jako jediní netleskali, když se objevil jednoznačný výsledek na hlasovací tabuli. Ještě před několika týdny liga požadovala vyhlášení referenda. Tento požadavek vláda obešla - považuje ratifikaci Lisabonské smlouvy za otázku zahraniční politiky, která nemůže být předmětem referenda.

Zato vláda slíbila Italům, že bude usilovat o změny k lepšímu ve smlouvě, ať se to týká samotného fungování Unie, zemědělské politiky či křesťanských kořenů Evropy. Vláda ale také požaduje, aby se pozastavilo další rozšiřování sedmadvacítky, dokud se nepřekonají existující nedostatky v řízení.

Itálie je tak 24. zemí Evropské unie, jejíž parlament Lisabonskou smlouvu schválil. Hlasování se nekonalo už jen České republice a ve Švédsku. Irsko jako zatím jediná členská země dokument odmítlo, a to v červnovém referendu. Lídři sedmadvacítky se následně shodli na tom, že ratifikační proces přesto bude pokračovat. Jak dál postupovat, si mají promyslet do příští schůzky na podzim.

Vědunka Lunardi, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme