Italský parlament schválil reformy, očekává se demise Berlusconiho

Italská poslanecká sněmovna schválila definitivně rozpočet s balíčkem prvních protikrizových opatření požadovaných Evropskou unií. Silvio Berlusconi se chystá podat demisi. Prezident republiky Napolitano zahájí konzultace o sestavení nové vlády už zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský parlament schválil rozpočet s balíčkem prvních protikrizových opatření | Zdroj: Reuters

Podmínka pro demisi Silvia Berlusconiho, totiž schválení balíčku protikrizových opatření, byla splněna.

Jeho strana Lid svobody se pravděpodobně zřekne snahy prosadit jiného premiéra než Maria Montiho, bývalého eurokomisaře. Mimo jiné i proto, že jeho program je velmi blízký programu, který chtěl realizovat Berlusconi. Ostatně Mario Monti už v podstatě pracuje na sestavě svého kabinetu.

ČTĚTE TAKÉ: Berlusconi rezignuje. Ale až po schválení reforem

Podle agentury Italia Oggi bude nová vláda čistě úřednická a podle některých spekulací v ní bude několik bývalých profesorů prestižní milánské university Bocconi.

Prezident republiky Napolitano spěchá. Chtěl by, aby v pondělí brzy ráno nová vláda složila přísahu, tedy dříve, než se otevřou finanční trhy.

Podpora politických sil

Novou vládu určitě podpoří část pravého středu, centristé a část levicové opozice. Liga severu oznámila, že přechází do opozice.

Prozatím nikdo nestanovil konkrétní časový limit pro Montiho vládu. Monti ale nebude mít snadnou práci, protože jeho program je velmi tvrdý a levici některá opatření znepokojují. Je tu ale nátlak ve prospěch Montiho vlády jak ze strany Evropské unie, tak ze strany italské veřejnosti.

Vědunka Lunardi, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme