Italský parlament schvaluje zásadní úsporná opatření

V italské Poslanecké sněmovně začíná debata o balíku úsporných opatření. Sněmovna ho už jednou schválila, ale senát text dekretu mírně pozměnil. Balík obsahuje řadu razantních finančních omezení a vyvolává protesty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi

Silvio Berlusconi | Foto: G8 Website (ANSA)

Itálie má během dvou let ušetřit 24 až 28 miliard eur. Deficit by měl klesnout v příštím roce ze současných 5% na 3,9% a pak na 2,7%. Politici nevynechali ani sebe: poslanci budou dostávat o 550 Eur měsíčně méně, senátoři ještě nerozhodli.

Mezi další opatření patří například zvýšení důchodového věku žen na 65 let a urychlení aplikace nových důchodů včetně jejich výše. Na dva roky se zastaví automatický růst platů státních zaměstnanců, sníží se mzdy státních manažerů a výdaje ministerstev.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědunka Lunardi o italských úsporných opatřeních

Stát bude přispívat méně na kulturu, sníží příspěvky pro tisk i pro různé státní instituce, nadace a nejrůznější sdružení. Zvýší se například poplatky za dálnice a mohlo by se platit třeba i na římském okruhu.

Na druhé straně by měly vzrůst příjmy například z boje proti daňovým únikům nebo falešným invalidním důchodům.

Opatření vyvolávají očekávané protesty. Nelíbí se učitelům, jejichž stavy jsou příliš vysoké a do budoucna by se měly regulovat. Protestují zaměstnanci veřejné dopravy a železnic, protože se obávají o vývoj jednání o nové pracovní smlouvě. Tento týden demonstrovali lékaři za zachování současného stavu v nemocnicích.

Protestovali soudci, universitní profesoři a diplomaté kvůli krácení mezd, které dnes čítají desetinásobek platu dělníků nebo státních úředníků. Stávek se nicméně účastnilo méně lidí, než odborářští organizátoři očekávali.

Konec krajského plýtvání

Nejméně se úspory líbí krajům, které však Italové považují za zdroj plýtvání. Velké částky z krajských rozpočtů zmizely například při budování honosných zastupitelských sídel v zahraničí nebo v platech konzulů.

Kraje tvrdí, že na krácení dotací doplatí například uživatelé krajských vlaků a autobusů nebo zdravotnictví. Velký rozdíl je však mezi kraji na severu, které i v dopravě a zdravotnictví hospodaří dobře, a těmi ve střední či jižní Itálii, kde nic nefunguje a kraje mají dluhy. Nová opatření naopak krajům nechají větší část daní, které ve svých oblastech vyberou.

Italská opozice předložila svůj návrh, který by ovšem v Evropské unii neměl šanci na úspěch. Chtěla přijmout natrvalo všechny státní zaměstnance pracující na dobu určitou, slíbit státní podporu podnikům a zvýšením platů vylepšit kupní sílu obyvatel. Podle tohoto receptu však Itálie došla k současnému velkému dluhu.

Schválení do konce července

Očekává se, že vláda premiéra Berlusconiho požádá sněmovnu o důvěru. Ministr Tremonti odmítá senátní změny návrhu a chce dekret v původním znění. Schválení musí proběhnout do konce července, a tak je možné, že se narychlo vrátí ještě do senátu.

V Itálii musí každý zákon schválit obě sněmovny v absolutně přesném znění. Poslanecká sněmovna by jej měla schvalovat v pondělí.

Vědunka Lunardi, Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme