Italský parlament vyslovil Berlusconiho vládě důvěru

Italský premiér Silvio Berlusconi ustál hlasování o důvěře vlády v parlamentu. Už dopoledne mu důvěru vyslovil senát, ve kterém má Berlusconiho uskupení pohodlnou většinu. Po obědě ale vláda dostala důvěru i v dolní komoře parlamentu, o čemž se dopředu hodně pochybovalo. V různých italských městech, ale zejména v Římě, demonstrovaly proti vládě tisíce studentů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský premiér Silvio Berlusconi ustál v parlamentu hlasování o důvěře vlády

Italský premiér Silvio Berlusconi ustál v parlamentu hlasování o důvěře vlády | Zdroj: ČTK

Jak na Radiožurnálu uvedla spolupracovnice v Římě Vědunka Lunardi, opozice kvůli hlasování ve sněmovně zmobilizovala všechny své poslance. „Dokonce přišly hlasovat i tři poslankyně, které hned po jeho skončení odjely do porodnice,“ dodala.

Debata před hlasováním byla podle ní velmi ostrá. Nakonec dostal důvěru těsnou většinou tří hlasů. Berlusconiho vládu podpořilo 314 poslanců, 311 jí vyslovilo nedůvěru. Ostatní z celkových 630 poslanců se zdrželi hlasování.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Itálii jsme na Rádiu Česko hovořili s Giorgiem Cadorinim, italistou Slezské univerzity v Opavě.

O nečekaný výsledek se podle Lunardi zasloužilo několik poslanců z nové strany bývalého Berlusconiho spojence Gianfranka Finino, který opustil Berlusconiho Lid svobody před dvěma měsíci. Výsledek tak znamená zejména porážku Finiho, kvůli kterému se v podstatě o důvěře hlasovalo.

Podle komentátorů těsné vítězství v poslanecké sněmovně pravděpodobně jen odkládá předčasné volby. S tak těsnou většinou se vládě Silvia Berlusconiho budou jen těžko realizovat slíbené reformy a Berlusocniho spojenec, Liga severu, která odsoudila tahanice kolem důvěry jako nechutné, chce vyjasnění situace, které umožní pouze volby.

V Římě se zatím odehrávají ostré srážky demonstrantů proti vládě s policií. Klidná demonstrace studentů se přeměnila na pouliční bitvu. Výsledkem je několik raněných, desítky zadržených osob, zapálenlé automobily a rozbité výkladní skříně v centru města.

Berlusconiho úspěch ‘je záhada‘

Jak na Rádiu Česko uvedl Giorgio Cadorini, italista Slezské univerzity v Opavě, většina komentárů si klade otázku, díky čemu Berlusconi znovu uspěl. „Ještě ráno několik poslanců tvrdilo, že budou hlasovat proti důvěře a na poslední chvíli změnili postoj. Je to tedy opravdu velká záhada,“ řekl.

Podle něj jde o hru mocenských postojů. Připomněl, že vláda v Itálii už dlouho nedisponuje takovou většinou v parlamentu, aby mohla prosazovat zákony. „Ve vládě jsou dva seskupení – jedno, které má jistý ideologický náboj a druhé, které je zaměřené na správu státu - v zájmu některých lobby. A ty si mezi sebou přetahují poslance,“ vysvětlil.

Cadorini si nemyslí, že k Berlusconiho úspěchu při hlasování přispělo jeho včerejší varování, že by nedůvěra vládě mohla poškodit italskou ekonomiku. „Itálie má opravdu katastrofální ekonomickou situaci. Co se týče ekonomického růstu je podle posledních údajů MMF předposlední ze 180 zemí. Za ní je jen Haiti. A to proto, že tam proběhlo zemětřesení,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvody Berlusconiho úspěchu popsal v Ozvěnách dne spolupracovník Radiožurnálu Josef Kašpar

„Samozřejmě Itálie je tak velký trh a má takovou váhu ve světové ekonomice, že finanční trhy si v Itálii nedovolí hrát stejně, jak to udělaly s Řeckem nebo Irskem,“ dodal.

Spolupracovník Radiožunálu v Itálii Josef Kašpar pak míní, že Berlusconi uspěl při hlasování poslanců hlavně proto, že vůči jeho vládě neexistuje žádná důvěryhodná politická alternativa.

„Jak levicovou, tak centristickou a nakonec i pravicovou opozici sdružuje pouze jedna věc, to jest averze vůči Berlusconimu. Ale mimo toho se jejich pojetí politiky, hospodářských opatření a podobně naprosto liší. Mnozí zlí jazykové také říkají, že se Berlusconimu vzhledem k jeho obrovské moci podařilo nakonec získat na svou stranu několik přeběhlíků, kterým za to určitě poskytne různé protislužby,“ připomněl Kašpar.

Vědunka Lunardi, Ondřej Černý, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme