Italský premiér Berlusconi podal demisi

Předseda italské vlády Silvio Berlusconi podal večer demisi do rukou prezidenta Ciampiho. Oznámil to prezidentský úřad, podle kterého hlava státu demisi zatím nepřijala. Cílem tohoto kroku je vytvořit novou vládu Berlusconiho koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi a Marco Follini

Silvio Berlusconi a Marco Follini | Zdroj: ČTK

Ciampi dnes pouze převzal příslušné listiny a pověřil Berlusconiho prozatímním vedením vládních záležitostí. Se šéfy politických stran a s dalšími politickými činiteli chce prezident zahájit konzultace zítra.

Teprve poté se rozhodne, zda demisi formálně přijme a pověří Berlusconiho sestavením nové vlády. Premiér Berlusconi řekl, že očekává změnu jen na několika ministerských postech a nový kabinet představí do týdne.

Berlusconi před Senátem poprvé připustil, že hodlá vyvodit důsledky z tvrdé porážky vládní koalice v nedávných regionálních volbách. Ke změnám ve vládě tlačili premiéra již minulý týden jeho koaliční partneři.

Současné volební období končí na jaře 2006. Podle pozorovatelů vše nasvědčuje tomu, že obnovená vláda na základě stejné koalice má šanci do řádných voleb vydržet.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme