Italský premiér podal demisi, ve funkci zatím zůstává. Hledá se nástupce

Italský premiér podal do rukou prezidenta Sergia Mattarely demisi. Během večerní schůzky ho prezident vyzval, aby v úřadu setrval až do výběru nového premiéra

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský premiér Matteo Renzi dnes podal demisi | Foto: Gregorio Borgia | Zdroj: ČTK

Ve středu večer se sešel v prezidentském sídle v římském Kvirinálském paláci premiér Matteo Renzi s prezidentem. Ten ho zároveň požádal, aby zatím ve funkci setrval až do výběru nového předsedy vlády.

Už ve čtvrtek večer mají začít konzultace Mattarella s parlamentními stranami o Renziho nástupci. Diskutuje se o tom, že na post by mohl nastoupit ministr hospodářství a financí Pier Carl Padoan, předseda Senátu Pietro Grasso nebo ministr dopravy Graziano Delrio.

Renzi si referendum prohrál sám. Italové se báli, že na ně vyskočí i z ledničky

Číst článek

Ještě před samotnou návštěvou se Renzi setkal s vedením své Demokratické strany, kde zopakoval, že plně přijímá odpovědonost za výsledky nedávného referenda. Dle agentury AFP ovšem nedal najevo, že by se hodlal opustit i post ve vedení strany. Naopak se začíná chystat na brzkou předvolební kampaň, kde by se mohl snažit zlepšit reputaci strany.

Opoziční strany, především populistické Hunutí pěti hvězd a protievropská Liga severu, zatím usilují o to, aby se konaly předčasné parlamentní volby v co nejkratším možném termínu. Nejdříve musí ovšem soud rozhodnout o ústavnosti současného volebního zákona, který umožňuje mít napoloviční množství poslaneckých mandátů ve sněmovně, když strana ve volbách dosáhne alespoň 37 % hlasů. Ten však začne věc projednávat až 24. ledna příštího roku.

Renzi svoje setrvání v úřadu spojil s nedělním referendem o změně ústavy. Změna těžkopádného politického systému se ale nepodařila a premiér zažil drtivou porážku. Původně chtěl ve funkci setrvat jen do schválení rozpočtu na příští rok. Italský senát však následoval Poslaneckou sněmovnu a rozpočet schválil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme