Italský premiér Prodi nabídl demisi

Italský premiér Romano Prodi podal demisi. Jeho kabinet totiž prohrál důležité hlasování o liniích zahraniční politiky v Senátu. Prezident republiky Giorgio Napolitano zahájí konzultace ve čtvrtek dopoledne. Není jasné, jaké vyústění by mohla tato krize mít. Část opozice požaduje předčasné volby, část uvažuje o změně koalice s posunem ke středu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romano Prodi | Foto: AFP

"Prodi je povinen z důvodu důslednosti politické, institucionální a etické podat demisi," požadoval bývalý premiér Silvio Berlusconi demisi současné vlády bezprostředně po hlasování v Senátu. Premiér Prodi ji také skutečně podal.

Italská koaliční vláda levého středu položila hlasování v Senátu o své koncepci zahraniční politiky jako rozhodující pro své přežití. Porážku ale nečekala. Nečekalo ji ani levé křídlo vládní koalice, které bylo ochotno hlasovat ve prospěch vlády přes nesouhlas s její zahraniční politikou, jen aby se nevrátil k moci Berlusconi.

K přijetí vládního návrhu bylo v horní komoře zapotřebí 160 hlasů, vláda však získala jen 158 hlasů a 136 senátorů bylo proti. Kromě dvou neposlušných členů radikální levice mají na porážce Prodiho vlády podíl také dva čestní senátoři Andreotti a Pininfarina.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme