Italský premiér Silvio Berlusconi podal demisi
Italský premiér Silvio Berlusconi dnes večer odstoupil. Jeho odstoupení oficiálně oznámil prezident Georgio Napolitano. Parlament předtím splnil premiérovu podmínku k demisi a schválil balík reformních zákonů potřebných pro řešení ekonomické krize v zemi. Berlusconiho odchod slavily v Římě tisíce lidí.
Berlusconi udělal tečku za svojí 17letou politickou kariérou. Itálie už ale zaměřuje pozornost na budoucnost. Prezident republiky Napolitano má naspěch. Zřejmě ještě dnes přijme předsedy Senátu a Poslanecké sněmovny.
Zítra brzo ráno prezident zahájí konzultace s politickými silami. Budou v podstatě jen symbolické. Nedojde-li k nečekaným zvratům, nové vládě bude předsedat Mario Monti, který už pracuje na sestavě úřednického kabinetu. Itálie má před sebou obrovskou práci, řekl budoucí premiér. Italové se připravují na nemalé oběti.
Mario Monti poskytl letos Radiožurnálu rozhovor, ve kterém zdůraznil, že Evropa by se měla úžeji integrovat. Obavy ze ztráty suverenity podle něj nejsou na místě:
„Pokrok v integraci vždycky znamená ztrátu části státní suverenity. Pro politiky je přitom velmi těžké se části suverenity vzdát. Když ale krize udeří, tak si lidé i politici najednou uvědomí, že je lepší vzdát se části suverenity a přenést ji na evropskou úroveň, protože pak je možné lépe čelit třeba turbulencím na trzích.“
V rozhovoru dále Monti zdůraznil, že eurozóna současnou krizi překoná. Její členové se ale musí úžeji integrovat:
„Předpokládám, že za tři roky bude pořád existovat eurozóna, pravděpodobně ve stejném složení jako dnes. Její členové přijmou nutnost vytvoření přísnějších pravidel a také větší hospodářské koordinace. Podle mě se prosadí přesvědčení, že aby mohla měnová unie lépe fungovat, je potřeba vytvořit těsnější hospodářskou unii.“
Podle agentury Italia Oggi a některých spekulací bude v nové úřednické vládě několik bývalých profesorů prestižní milánské university Bocconi.
75letý Berlusconi sám sebe označuje za nejlepšího premiéra novodobé italské historie. Mnoho italských politiků a obyvatel však tohoto tiskového magnáta obviňují, že svou politikou i chováním podkopal důvěryhodnost země.
Berlusconi je nejdéle sloužícím předsedou italské vlády od 2. světové války. Je vlastníkem mediálního impéria.
Peníze a s nimi související moc získal Berlusconi z podnikání ve stavebnictví, které rozjel počátkem 60. let minulého století.
V roce 1980 stál u zrodu první celostátní komerční televize Canale 5 a do svého konglomerátu postupně přidával další stanice a vydavatelství. Provozuje také pojišťovací a bankovní firmy a v roce 1986 se stal majitelem fotbalového klubu AC Milán.
Během mandátu se potýkal se soudními procesy, v nichž čelí obviněním z hospodářských deliktů nebo z pohlavního styku s nezletilou dívkou.