Italský senát schválil univerzitní reformu

Italský senát dnes schválil reformu vysokého školství, a to 161 hlasy proti 98, šest senátorů se hlasování nezúčastnilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andělský hrad (Castel Sant'Angelo) v Římě | Foto: David Vávra

Poslední reforma, která se uskutečnila asi před deseti lety, dala univerzitám rozsáhlou autonomii v naději, že budou jednat odpovědně a zajistí vysokou úroveň studia. Po finanční stránce univerzity nadále financoval stát a ve velké míře přispíval i na univerzity soukromé. Kvalita studia závratně klesla, zejména na malých školách na jihu Itálie. To chce reforma napravit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vědunka Lunardi mluví ve Světě o druhé o univerzitní reformě.mp3

Studenti ovšem tvrdí, že reforma omezí právo na studium pro všechny. Je to částečně pravda. Celých 90 procent státních dotací pro univerzity jde totiž na vysoké platy docentů a na stipendia pak zbývá málo. Dosud se stipendia přidělovala na základě finanční situace rodiny, nově se budou udělovat na základě studijních výsledků, bez ohledu na to, zda je student z majetné či nemajetné rodiny.

Studentům se také nelíbí, že stát zkrátil dotace pro státní univerzity, ale stále přispívá ve velkém na univerzity soukromé. Rovněž nesouhlasí s tím, že při vypracovávání reformy nebyl brán dostatečný ohled na jejich názory a požadavky.

Italští studenti proti školské reformě protestovali 14. prosince v Římě a demonstrace tehdy vyústila v násilnosti, při nichž bylo zraněno kolem stovky osob. Centrum Říma bylo zdevastováno s obrovskými škodami. Ani včera demonstrace neprobíhaly klidně.

Vědunka Lunardi, Martina Mašková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme