Italský soud nařídil kontrolní zdravotní prohlídku Berlusconiho

Neapolská prokuratura chce Silvia Berlusconiho okamžitě postavit před soud kvůli politické korupci. Italský expremiér údajně uplatil bývalého senátora Sergia De Gregoria, který před pěti lety přispěl k pádu tehdejšího kabinetu Romana Prodiho. Berlusconi ale v současnosti čelí ještě dalšímu přelíčení v takzvaném procesu Ruby. Kvůli zánětu spojivek se na jednání ani dnes nedostavil. Milánský soud ale neuznal posudek tří lékařů a nařídil v nemocnici kontrolní prohlídku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi

Silvio Berlusconi | Zdroj: Reuters

Soud poslal do nemocnice tři lékaře a ti po prohlídce došli k závěru, že Berlusconiho zdravotní stav není dobrý a k soudu nemůže. Nakonec i soudci uznali, že expremiér má právo na dvoudenní odklad.

Rozhodnutí soudu předcházela energická akce strany Lid svobody, strany založené Berlusconim. Poslanci a senátoři se totiž sešli v Miláně na první povolební schůzi.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudu se Silviem Berlusconim informovala z Říma tamní spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi

Když zjistili, že soud Berlusconimu nedůvěřuje, rozhodli se protestovat před soudní síní, kde se projednává případ Karimy Maroughové, zvané Ruby. Berlusconi je v této kauze obviněn ze sexu s nezletilou a ze zneužití pravomocí

Tajemník lidu svobody Angelino Alfano pohrozil dokonce neúčastí poslanců a senátorů na prvních zasedáních parlamentu, což by velmi zkomplikovalo ustavení nové vlády, a apeloval na prezidenta republiky Napolitana, aby zakročil.

Vyvstává tak otázka, jestli rozhodnutí o odkladu je výsledkem lékařského posudku, nebo spíš výsledkem rezolutní akce Lidu svobody.

Pokud jde o obvinění z politické korupce, neapolská prokuratura žádá, aby byl expremiér okamžitě postaven před soud. Podle obžaloby by senátor De Gregorio uplacen Berlusconim, aby potopil vládu tehdejšího premiéra Romana Prodiho.

Případ není zcela jasný. Minoritní Prodiho vláda padla, protože ho opustila krajní levice, ale až dva roky poté, co De Gregorio změnil politickou stranu.

I prokurátor Woodkok je dost problematická osobnost. Vedl řadu absolutně neúspěšných kauz proti politikům. Na jeho případy se hledí se značnou skepsí. Ale italští soudci mají tak neomezené pravomoci, že mohou vydat zatykač na vyšetřovaného hned, pak ho držet měsíce ve vyšetřovací vazbě měsíce a následně zjistit, že neexistují důkazy nebo že je nevinný.

Vědunka Lunardi, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme