Italský soud vynesl tvrdé tresty pro majitele továrny na výrobu azbestu

Turínský soud vynesl verdikt nad dvěma vlastníky nadnárodní firmy Eternit, která vyráběla izolační cement s jedovatým azbestem. Víc než dvě tisícovky lidí ze čtveřice italských závodů kvůli tomu prokazatelně zemřely na specifický typ rakoviny způsobený azbestem a sedm stovek onemocnělo azbestózou, která omezuje funkci plic. Továrny ukončily výrobu už v roce 1986.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proces v Turíně sledovalo 160 delegací z různých zemí světa | Zdroj: Reuters

Turínský soud odsoudil 65letého švýcarského miliardáře Stephana Schmidheinyho a 91letého belgického barona Louis De Cartier k šestnácti rokům odnětí svobody.

Podle soudu nezavedli bezpečnostní opatření při práci s azbestem, a zavinili tak smrt 2300 lidí. Firma prý upřednostnila zisk před zdravím zaměstnanců.

Obžalovaní se hájili tím, že vysoká škodlivost azbestu nebyla dlouho známá. Soud ale konstatatoval, že Eternit nepřijal bezpečnostní opatření ani v době, kdy už bylo zřejmé, jak je azbest nebezpečný.

Proces sledovalo 160 delegací z různých zemí světa. Francie a Belgie prožily podobné tragédie, v Brazílii se asbest stále ještě používá.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme