Italským prezidentem bude kandidát levice Giorgio Napolitano

Osmdesátiletý rodák z Neapole Giorgio Napolitano se stane novým italským prezidentem. Ve čtvrtém kole volby získal tento kandidát italské levice a bývalý komunista 543 hlasů sboru volitelů z 1009. V úřadu nahradí o pět let staršího Carla Ciampiho, kterému končí mandát. Prezidentskou přísahu Napolitano složí zřejmě v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Giorgio Napolitano | Zdroj: ČTK

Itálie by už příští týden mohla mít nového prezidenta i vládu. Těsný vítěz dubnových parlamentních voleb Romano Prodi totiž musel počkat až na zvolení nové hlavy státu, která ho pověří sestavením kabinetu.

Volba Giorgia Napolitana je vítězstvím Prodiho široké koalice levého středu. Zvolit prezidenta se podařilo až napočtvrté, kdy stačila pouze nadpoloviční většina hlasů.

Italská politická scéna se tak otočila výrazně doleva - Napolitano bude prvním italským prezidentem s komunistickou minulostí. Do strany vstoupil hned po válce v roce 1945 a zastával postupně celou řadu významných politických funkcí. V 90. letech se pak stal členem Levicových demokratů - jedné z italských postkomunistických stran.

Dosavadní pravicový premiér Silvio Berlusconi prohlásil, že Itálie zůstává nadále rozdělena. "Levice po dnešku kompletně obsadila všechny funkce ve státě, navzdory tomu, že polovina obyvatel ve volbách hlasovala opačně."

Marika Táborská, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme