Italští karabiniéři dopadli nebezpečného mafiána

Italští karabiniéři dopadli dalšího nebezpečného mafiána, jednoho ze 30 nejnebezpečnějších. Za poslední rok italská policie zatkla desítky nebezpečných příslušníků různých mafiánských organizací. Boj s mafií ale stále ještě není u konce, jak připomeněl italský ministr vnitra Roberto Maroni, když gratuloval karabiniérům k poslednímu úspěchu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi

Silvio Berlusconi | Foto: G8 Website (ANSA)

Zatčený Luigi Esposito byl jedním z šéfů neapolské camorry, působil jako manažer klanu Nuvoletta. Policii unikal celých šest let. Vědělo se, že pro Nuvolettu postavil luxusní resort na Kanárských ostrovech, ale pak se jeho stopa ztratila. Nakonec karabiniéři zjistili, že se vrátil do Itálie, přímo do neapolské oblasti.

"Žil v luxusní rezidenci jako poklidný padesátiletý pán, občas se díval na televizi se sousedy a byl velice zdvořilý a milý. Nebyl téměř k poznání, pleš mu totiž kryla paruka, nasadil si brýle a nechal si narůst bradku. Místo člověka s tvrdou tváří, vypadl jako klidný a kultivovaný intelektuál," informovala v Rádiu Česko spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vědunka Lunardi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice Českého rozhlasu Vědunka Lunardi mluvila pro Rádio Česko o italské mafii

V posledním roce v Itálii prakticky nemine týden, aby nebyl zatčen některý z větších či menších bossů mafiánských organizací. Jedná se zejména o neapolskou camorru a kalábrijskou n'draghettu. Několik mafiánů bylo zatčeno v zahraničí, ale většinou byli úspěšní policisté ve vlastní Itálii.

Zatýkání mafiánů ale není vůbec jednoduché. "Dopadnout zločince z n'dranghetty je vůbec nejtěžší. Nejenže si připravili různé bunkry a úkryty třeba ve svém domě, ale v Kalábrii n'dranghetta tak terorizuje místní obyvatele, že nikdo nic nevidí a neslyší. Lidé nechtějí mít problémy, mají strach anebo dokonce mafiánům pomáhají. Odhalit je přímo v jejich prostředí je tedy opravdu nesnadné," řekla Lunardi.

"I camorristi si staví bunkry a úkryty. Ostatně to ve své knize velmi dobře popisuje Savianova Gomorra. Kamery je upozorní, že přichází neznámí lidí nebo policie, a mají tak čas schovat se do nějakého dobře zamaskovaného úkrytu přímo ve svém domě," pokračovala Lunardi. Možná i kvůli tomu karabiniéři neprozradili, jak Esposita vystopovali.

Cosa nostra je nejslabší

V Itálii vznikly čtyři mafiánské organizace, všechny se sice odvolávají na nějaké historické kořeny, ale to jsou podle Lunardi jen smyšlené pohádky. Stát začal boj s organizovaným zločinem na Sicílii, a proto je dnes Cosa nostra slabší než ostatní organizace. "Sicilané se také dovedou mafiánům postavit. Chce to ale velkou odvahu a samozřejmě podporu institucí," podotkla Lunardi.

Camorra a n'drangehta vydělávají zejména na obchodu s drogami a investují v zahraničí, ale podařilo se jim ovládnout celá území, dostávat do státní správy a do státních podniků svoje lidi.

Ministr vnitra Maroni nyní oznámil, že na řadě je i čtvrtá zločinecká organizace, Sacra corona unita z Puglie. "Je to takový tichošlápek, který zabíjí méně, ale proniká do institucí a vydělává velké peníze na obchodování se zbraněmi, drogami a vším možným, s čím se dá obchodovat," vysvětlila Lunardi.

S mafiány má zatočit Berlusconi

Tvrdý postup proti mafiánským organizacím v poslední době je kladen do souvislosti s vládou Silvia Berlusconiho.

"V Berlusconiho vládě je mnoho politiků ze severní Itálie, a ta žádnou mafii doma nechce. Mafiáni přitom na průmyslový a bohatý sever posílají svoje lidi a zavádějí tam svoje metody. Právě tomu chce sever zabránit. Minulý týden tak bylo například v severní Itálii rozbito několik mafiánských organizací, které vydíraly místní obchodníky a podnikatele," sdělila Lunardi.

Podle Lunardi si právě pro svůj nekompromisní protimafiánský postoj Berlusconi získal voliče a Italové mu dnes věří více než soudcům, kteří příliš často umožnili mafiánům dostat se z vězení kvůli nějaké byrokratické chybě.

Ondřej Černý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme