Italští policisté našli van Goghovy obrazy ukradené před 14 lety v Nizozemsku

Italská policie oznámila vzácný objev. Podařilo se jí vypátrat van Goghovy obrazy Pohled na moře u Scheveningenu a Farníci opouštějí kostel v Nuenenu, které byly ukradeny před 14 lety v malířově vlasti. Informovalo o tom Van Goghovo muzeum v Amsterdamu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nalezený van Goghův obraz Pohled na moře u Scheveningenu | Zdroj: Reuters

Policie obrazy objevila při zátahu proti mafiánskému klanu Camorra v Neapoli. Vzácná díla Vincenta van Gogha zřejmě nejsou vážně poškozená a poputují zpět do Nizozemska.

Pohled na moře u Scheveningenu je jediným obrazem z období, kdy žil van Gogh v Haghu, který amsterdamské muzeum vlastní. Malíř navíc namaloval jen dva pohledy na moře.

Nizozemec Vincent van Gogh (1853-1890) patří k největším osobnostem světového výtvarného umění. Za jeho života přitom bylo dílo téměř neznámé. Stylem zapadá mezi nejvýrazněji mezi fauvisty, expresionisty, z části pak i mezi ranou abstrakci. Van Gogh trpěl psychickou poruchou, údajně si sám uřízl ucho. Podle jiných verzí mu ho při hádce usekl šavlí Paul Gauguin. Van Gogh trpěl depresemi a v 37 letech spáchal sebevraždu.

Malé plátno Farníci opouštějí kostel v Nuenenu van Gogh namaloval pro svou matku v roce 1884. Původně ukazoval jen kostel ve městě, ve kterém pracoval jeho otec.

Po otcově smrti v roce 1885 pak van Gogh do popředí domaloval farníky. Mezi nimi i několik žen se šátky, jaké se nosí v období truchlení, což může odkazovat na smrt van Goghova otce.

Van Gogh zloděje láká

Plátna pocházejí z raného tvůrčího období slavného malíře a patří nizozemskému státu. Když v roce 2002 zmizela, vypsalo na ně muzeum v Amsterodamu odměnu v přepočtu téměř tři miliony korun. Jestli ale peníze vyplatí v případě nálezu policií, to zatím není jasné.

Dílo nizozemského mistra zloděje láká. Před šesti lety někdo vyřízl jeho obraz Vlčí máky z rámu muzea Mahmúda Chalíla v Káhiře. Plátno v hodnotě asi 50 milionů dolarů se stále pohřešuje.

dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme