Italští policisté našli van Goghovy obrazy ukradené před 14 lety v Nizozemsku

Italská policie oznámila vzácný objev. Podařilo se jí vypátrat van Goghovy obrazy Pohled na moře u Scheveningenu a Farníci opouštějí kostel v Nuenenu, které byly ukradeny před 14 lety v malířově vlasti. Informovalo o tom Van Goghovo muzeum v Amsterdamu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nalezený van Goghův obraz Pohled na moře u Scheveningenu | Foto: Reuters

Policie obrazy objevila při zátahu proti mafiánskému klanu Camorra v Neapoli. Vzácná díla Vincenta van Gogha zřejmě nejsou vážně poškozená a poputují zpět do Nizozemska.

Pohled na moře u Scheveningenu je jediným obrazem z období, kdy žil van Gogh v Haghu, který amsterdamské muzeum vlastní. Malíř navíc namaloval jen dva pohledy na moře.

Nizozemec Vincent van Gogh (1853-1890) patří k největším osobnostem světového výtvarného umění. Za jeho života přitom bylo dílo téměř neznámé. Stylem zapadá mezi nejvýrazněji mezi fauvisty, expresionisty, z části pak i mezi ranou abstrakci. Van Gogh trpěl psychickou poruchou, údajně si sám uřízl ucho. Podle jiných verzí mu ho při hádce usekl šavlí Paul Gauguin. Van Gogh trpěl depresemi a v 37 letech spáchal sebevraždu.

Malé plátno Farníci opouštějí kostel v Nuenenu van Gogh namaloval pro svou matku v roce 1884. Původně ukazoval jen kostel ve městě, ve kterém pracoval jeho otec.

Po otcově smrti v roce 1885 pak van Gogh do popředí domaloval farníky. Mezi nimi i několik žen se šátky, jaké se nosí v období truchlení, což může odkazovat na smrt van Goghova otce.

Van Gogh zloděje láká

Plátna pocházejí z raného tvůrčího období slavného malíře a patří nizozemskému státu. Když v roce 2002 zmizela, vypsalo na ně muzeum v Amsterodamu odměnu v přepočtu téměř tři miliony korun. Jestli ale peníze vyplatí v případě nálezu policií, to zatím není jasné.

Dílo nizozemského mistra zloděje láká. Před šesti lety někdo vyřízl jeho obraz Vlčí máky z rámu muzea Mahmúda Chalíla v Káhiře. Plátno v hodnotě asi 50 milionů dolarů se stále pohřešuje.

dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru