Italští poslanci budou hlasovat o protikrizových opatřeních a důvěře vládě

Italská poslanecká sněmovna by dnes měla schválit balíček protikrizových opatření vlády Maria Montiho. Cílem je snížit státní deficit a oživit ekonomiku země. Premiér varoval, že pokud by se Itálii nepodařilo zvrátit hospodářský propad a obnovit důvěru mezinárodních trhů, mělo by to dramatické následky. Úsporná opatření ale mají mnoho odpůrců. Dnes také v Itálii začala stávka hromadné městské dopravy a státních železnic právě na protest proti protikrizovému balíčku

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mario Monti

Mario Monti | Foto: Pier Paolo Cito | Zdroj: ČTK

Balík protikrizových opatření vyvolal velkou vlnu rozhořčení mezi lidmi. Přestože má vláda technokratů Maria Montiho podporu dvou hlavních politických sil, levicové Demokratické strany a pravicové Strany svobody, tedy velké většiny parlamentu, je nucená požádat o důvěru.

Protikrizový balíček Maria Montiho vyvolal vlnu rozhořčení. Italové mají dojem, že vláda myslela více na záchranu bank, než na situaci většiny italských důchodců. Balíček je tak nespravedlivý vůči nejslabším, že se ani dvěma hlavním stranám nechce hlasovat otevřeně pro jednotlivé články dekretu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Itálii jsme na Rádiu Česko hovořili s tamní spolupracovnicí Vědunkou Lunardi.

Montiho vláda tak musela požádat o důvěru. S žádostí předstoupila před poslance včera večer, dnes se bude hlasovat. Očekává se, že všechny hlavní politické síly vládu podpoří. Výjimkou je Liga severu a proti bude pravděpodobně hlasovat také strana Itálie hodnot.

Montiho vláda neměla dost odvahy a podlehla nátlaku různých lobby. Takže nakonec zůstaly v balíku úspor jen daně, které dolehnou na lidi s nízkými důchody a platy v téměř neúnosné míře. V roce 2013 daňová zátěž překročí 50 procent a bude mít depresivní dopad na ekonomiku.

Takže balíček se podle komentátorů prozatím míjí cílem. Měl oživit ekonomiku, ale prozatím to vypadá, že bude mít dopad opačný. Chybí strukturální krácení státních výdajů. I schválená důchodová reforma je neefektivní, nebyl stanoven žádný strop pro velmi vysoké důchody státních byrokratů a různých profesních skupin. Ty se nadále budou platit z příspěvků lidí s nejnižšími platy a nízkými důchody.

Jak na Rádiu Česko připomněla spolupracovnice v Itálii Vědunka Lunardi, výsledkem tak je, že se balík nelíbí ani finančním trhům, ani Evropské unii. Všichni čekali od Montiho mnohem víc a jsou hluboce zklamaní.

Další stávka dopravců proti protikrizovým opatřením

Itálii dnes také ochromila odborářská stávka. Vyhlásily ji všechny odborové centrály, i takzvané nezávislé odbory. Protestují proti krácení dotací pro veřejnou dopravu a železnice. Stávkují tak železničáři a řidiči městských autobusů a metra.

Montiho vláda sice už v prvních dnech svého působení uvolnila kolem 180 milionů eur na veřejnou dopravu, ale různé komunální nebo oblastní dopravní podniky mají tak vysoké dluhy, že to nestačí.

Evropská unie proto žádá privatizaci těchto podniků. Ale právě privatizace, které by státu ušetřily vysoké částky, v Montiho protikrizovém balíčku úplně chybí.

Vědunka Lunardi, Martina Mašková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme