Italští poslanci schválili úsporná opatření Montiho vlády

Italský kabinet Maria Montiho přežil hlasování o balíku úsporných opatření, se kterým spojil žádost o důvěru. Poslanci schválili mimo jiné znovuzavedení daně z nemovitostí, zvýšení věku pro odchod do důchodu a další škrty, které mají do státní pokladny přinést 33 miliard eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mario Monti

Mario Monti | Zdroj: Reuters

V dolní komoře se pro přijetí opatření vyslovilo 495 poslanců, 88 jich bylo proti. Příští týden mají o vládních návrzích hlasovat senátoři.

Reformy navrhované vládou by měly zajistit vyrovnaný rozpočet do roku 2013. Premiér Monti slibuje, že úsporný plán uchrání Itálii před bankrotem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O schválených úsporných opatřeních mluvil ve Světě o třetí spolupracovník ČRo v Itálii Josef Kašpar

To ale nebrání Italům, aby proti škrtům protestovali; dnes stávkují železničáři a řidiči městských autobusů a metra.

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Římě Josefa Kašpara dnes schválená opatření nejspíš skutečně budou převedena do praxe. Problémy ale předvídá v případě dalších vládních kroků.

„Protože představitelé největších stran, zvláště pak bývalé Berlusoniho vlády, řekli, že pro tato opatření hlasují jenom ze smyslu pro zodpovědnost. Ale vzhledem k tomu, že Monti prohlásil, že některá další opatření, která se do tohoto balíku nedostala - a to je předmětem velké kritiky, například liberalizace pracovního trhu, liberalizace například taxíkářů, lékárníků a podobně -, že se o to pokusí při dalších opatřeních. A tam je podle mého názoru otázka, zda se to vládě skutečně podaří prosadit,“ uvedl Kašpar ve Světě o třetí.

Strany kritizují hlavně vysoké daně a naopak navrhují rozšíření prorůstových opatření, další privatizaci a omezení státní administrativy.

„Z toho celého balíku 33 miliard přibližně tři čtvrtiny, ne-li víc, obnášejí nové daně. Takže například v příštím roce by daně měly obsahovat 45 procent příjmů každého Itala, což je obrovské kvantum,“ poznamenal Josef Kašpar.

Monti: Dnešek je jen začátek

Premiér Monti ovšem upozorňuje, že přijatý balíček je pouze začátkem velkých ochranných opatření a další úsporné kroky budou následovat. Novým úkolem vlády je nyní podle prvního ministra liberalizace různých sektorů ekonomiky, především zjednodušení podnikání, které je v Itálii dnes velmi obtížné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Houska Italie VOD.mp3

"V tomto ohledu je Itálie v různých mezinárodních žebříčcích daleko za africkými a i asijskými zeměmi, a nemluvím o žádných asijských tigrech, ale o rozvojových zemích," vysvětlil v Ozvěnách dne Radiožurnálu zahraniční reportér ČRo Ondřej Houska.

Ekonomika Itálie ale i přes přijetí úsporných opatření v příštím roce zpomalí. Podle odhadu sdružení italských průmyslníků klesne o jeden a půl procenta, což je bude jeden z nejhorších výsledků v rámci celé EU.

Svůj podíl viny na tom nesou samotná úsporná opatření, která ovšem podle Ondřeje Housky mohou zemi přinést opětovný růst v dalších letech, pokud Itálie bude pokračovat v reformách.

Ekonomickou situaci nejen Itálie navíc zhoršují finanční trhy, které i přes úsporné plány jednotlivým státům ani eurozóně nevěří.

"Pokud nedojde k nějaké samovolné korekci, ve kterou můžeme doufat, ale těžko s ní můžeme počítat, tak jediným řešením bude zásah Evropské centrální banky. Víme, že ta nakupuje v omezeném množství italské a španělské dluhopisy už dnes, ale téměř bych se vsadil, že příští rok je začne nakupovat v masivním množství, a jedině tak sníží jejich výnosy, byť za cenu porušení evropského práva," myslí si reportér Ondřej Houska.

Pavel Cyprich, Naďa Bělovská, Ondřej Houska, mta, Josef Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme