Italští poslanci vyjádřili důvěru vládě Enrica Letty

První část hlasování o důvěře italské vládě skončila pro premiéra Erika Lettu úspěšně. Poslanci jeho kabinetu řekli ano. Zítra bude hlasovat senát. Enrico Letta nastínil v hodinové řeči hlavní linie programu. Prohlásil, že do roka a půl přijdou kladné ekonomické výsledky, a slíbil plnění závazků vůči Evropské unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italskou vládu se pokusí sestavit místopředseda Demokratické strany Enrico Letta | Zdroj: Reuters

Itálie si nemůže dovolit další bezvládí, protože ekonomická krize se stále zhoršuje a Italové ztrácejí trpělivost. Někteří pozorovatelé také podtrhují, že vláda bude křehká, ale že si těžko pravý nebo levý střed dovolí jí odříci podporu.

Enrico Letta v dnešním projevu řekl, že nepodaří-li se vládě realizovat do 18 měsíců to, co má na programu, kvůli neshodám mezi politickými silami, odstoupí. To je varování pro všechny síly zastoupené v parlamentu.

Spokojený je Silvio Berlusconi, který slíbil nové vládě seriózní podporu. Enrico Letta totiž vyšel Berlusconiho Lidu svobod maximálně vstříc. Oznámil, že pozastaví placení daně z nemovitosti, ve které má poplatník trvalé bydliště, a pozmění ji tak, aby ji nemuseli platit lidé s velmi nízkými příjmy.

Právě toto požadoval Silvio Berlusconi. Letta také slíbil, že sníží pracovní náklady a daňovou zátěž zejména pro malé podniky, a i to byl rozumný požadavek pravého středu, který zřejmě sdílí i umírněný levý střed.

Samotní Italové jsou rádi, že se podařilo sestavit novou vládu. Ne všem líbí, ale Enrico Letta se je bude snažit získat slibem, že sníží obrovské výdaje na politiku, třeba snížením počtu členů parlamentu o jednu třetinu a drastickým snížením veřejného financování politických stran. To ocení všichni Italové, na své politiky totiž platí miliardy eur.

Vědunka Lunardi, Robert Mikoláš, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme