Italští záchranáři dál hledají zasypané navzdory novým otřesům

Zemětřesení v kraji Abruzzo se opět ozvalo. V noci přišly další silné otřesy, které pocítila velká část Itálie. V sutinách budov záchranáři našli už 250 mrtvých, mezi nimi i dva mladé Čechy. Ani tato bilance nemusí být konečná, asi deset lidí se stále pohřešuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelka Aquily | Foto: AFP

Noční otřesy zasáhly oblast kolem města Aquila silou až 5,3 stupně Richterovy škály a srovnaly se zemí další desítky poškozených domů.

Záchranáři přesto stále pokračují v pátrání po pohřešovaných. Naposledy se jim podařilo zachránit dvacetiletou dívku, která byla pod sutinami celých 42 hodin, a to budí nové naděje, že se podaří vyprostit další přeživší lidi z pondělního velkého zemětřesení.

Smutné zprávy naproti tomu přišly pro Čechy. Ministerstvo zahraničí ve středu večer potvrdilo, že jsou mezi oběťmi i dva občané České republiky. Jde o chlapce a dívku ve věku kolem 17 let, kteří pobývali v Itálii na krátkodobé studijní stáži. Nalezeni byli v ruinách domu, ve kterém bydleli.

Zranění utrpělo přes 1000 lidí, z toho téměř 180 muselo být hospitalizováno. Stav stovky zraněných považují lékaři za velmi vážný až kritický. Bez střechy nad hlavou v nejhůře zasaženém kraji Abruzzo a jeho středisku Aquile zůstalo možná až 70.000 lidí.

Během noci pro ně úřady připravily další stany a lůžka. Celkem může přespávat ve stanech už 17.000 lidí. Ale stále více obyvatel chce z oblasti, kde pokračující silné otřesy vyvolávají nové chvíle strachu, odejít. Mnozí už odjíždějí k příbuzným a známým, jiní přijímají nabídky na ubytování, které přicházejí z celé Itálie i z okolních zemí.

Podle statistik bylo pondělní zemětřesení o síle 5,8 stupně Richtera nejničivější v Itálii za posledních 30 let. Premiér Silvio Berlusconi vyhlásil v oblasti stav nouze a uvolnil státní peníze na pomoc postiženému regionu. Zahraniční pomoc italská vláda odmítla, s výjimkou Spojených států. Po telefonátu s americkým prezidentem Barackem Obamou Berlusconi prohlásil, že souhlasí s pomocí Washingtonu při rekonstrukci kulturního dědictví, zejména kostelů.

Předchozí zprávy o zemětřesení v Itálii:
Při zemětřesení v Itálii zahynuli dva čeští občané
Itálii zasáhly další otřesy, mrtvých už je 228
Při zemětřesení v Itálii zahynulo na 150 lidí

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme