Italští záchranáři obnovili pátrání ve vraku Concordie, naděje najít živé je mizivá

U italského ostrova Giglio se moře nečekaně uklidnilo, záchranáři se proto mohli ráno znovu vrátit k vraku výletní lodi Concordia. Naděje najít po týdnu od ztroskotání někoho živého je ale mizivá. Úřady nadále pohřešují 21 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrak lodi Costa Concordia | Zdroj: Reuters

Pyrotechnici vojenského námořnictva dnes v sedm hodin ráno otevřeli malými náložemi ve vraku další otvory.

Tentokrát se zaměřili na palubu číslo pět na ponořené straně vraku, kde mohli uváznout lidé, když se loď obrátila na bok.

Potápěči budou v pátrání pod vodou pokračovat, dokud bude aspoň nějaká naděje. Sami ale přiznávají, že by se musel stát zázrak, aby našli někoho živého.

Příbuzní jedenadvaceti pohřešovaných, mezi nimiž je také pětiletá holčička, na záchranáře naléhají, aby se pokusili nalézt alespoň mrtvá těla.

Záchranné práce na potopené lodi Concordia | Foto: ČTK/AP

Současně stále trvá riziko ekologické katastrofy. Pracovníci holandské společnosti Smit by chtěli využít klidné moře a už dnes odpoledne zahájit odčerpávání nafty z nádrží Concordie.

Costa Concordia ztroskotala v noci na 14. ledna a uvízla asi 30 metrů od pobřeží toskánského ostrova Giglio. Dvě a půl hodiny předtím loď vyplula z přístavu Civitavecchia na plavbu po Středomoří.

Na palubě parníku bylo podle agentury AFP na 3200 turistů z 60 zemí a asi 1000 členů posádky ze 40 zemí, celkem 4229 lidí. Hlavní vina za nehodu se od začátku připisuje kapitánovi.

Vědunka Lunardi, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme