Italští záchranáři ze sutin vyprostili 215 lidí. Dalším možným přeživším dochází čas

Zemětřesení ve střední Itálii má podle nejnovější bilance 250 obětí. Agentura ANSA s odkazem na hasičský sbor informovala o tom, že záchranářům se ze sutin podařilo vyprostit 215 živých lidí a záchranné práce pokračují. Podle italské civilní ochrany ale možným přeživším dochází čas a oblastní šéf lesní stráže očekává konec hledání ještě během čtvrtka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Itálii postihlo zemětřesení. Jedním ze zasažených měst je také Amatrice | Zdroj: ČTK

Ministerstvo zdravotnictví upozornilo, že bilance obětí zřejmě ještě není konečná. V nemocnicích je podle italské civilní obrany po zemětřesení 264 zraněných, přes 100 osob pak ošetřují lékaři v provizorních centrech zřízených přímo v zasažených místech.

Jedním z přeživších je i desetileté dívka. Záchranáři ji ze sutin, ve kterých strávila 17 hodin, vyprostili v Pescara del Tronto, informovala italská televize Sky TG24.

Ve stejném městě pod zřícenými budovami hasiči objevili i živého psa. Vyprošťovali ho půl hodiny a jeden z dvojice zachránců následně britské televizi BBC řekl, že není zas tak důležité, jestli je v troskách zaklíněný člověk nebo zvíře. Pomáhají prý všem.

80letá žena přežila, její dcera ne

K městům nejhůře postiženým zemětřesením patří Amatrice. Záchranáři tam po mnoha hodinách vyprostili například 80tiletou ženu, která se už zotavuje v nemocnici. Její dcera to štěstí neměla.

Z budovy ve stejné obci stihla na poslední chvíli utéct například Mariana, 32letá jeptiška z Albánie. Když pocítila první otřesy, schovala se pod postel. Pak jí ale došlo, že jí budova může pohřbít, a vyběhla ven spolu s několika dalšími sestrami, řekla BBC. Dodala, že několik jeptišek mezi sutinami zůstalo.

Neštěstí se naopak stihla vyhnout rodina Polky žijící v Amatrice. Polské televizi TVN24 řekla, že je s manželem vzbudily otřesy a příšerné zvuky. Rychle si prý na sebe vzali teplé oblečení. Dům sousedů naproti se mezitím zřítil a oni vyskočili z balkonu do sutin.

Prokuratura provincie Rieti v regionu Lazio, v níž se Amatrice nachází, ve čtvrtek podle agentury ANSA v souvislosti s pádem několika staveb zahájila vyšetřování.

Existuje podezření, že při jejich nedávné rekonstrukci nebyly dodrženy bezpečnostní předpisy vyžadované v oblasti s rizikem zemětřesení.

Další otřes v Amatrice

Městečko ve čtvrtek odpoledne vyděsil další otřes, podle předběžného měření dosáhl síly 4,3, uvedla agentura AP. Následně se v Amatrice zhroutila jedna z vážně poškozených budov.

Epicentrum středečních otřesů se nacházelo asi 150 kilometrů od Říma. Nejsilnější měl intenzitu 6,2 stupně a nejhorší škody způsobil v řídce osídlené horské oblasti.

Nedaleký region Aquila před sedmi lety zasáhlo podobně silné zemětřesení, které bylo i podobně mělké. O život tehdy přišlo 308 lidí a přes 1500 dalších bylo zraněných. Více než 65 tisíc Italů navíc tehdejší živelní pohroma připravila o střechu nad hlavou.

Zemětřesení v Itálii | Foto: ČTK

ČTK, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme