Ruské deníky chtějí prověření zásahu proti novináři Golunovi, okolnosti považují za podezřelé

Tři přední ruské ekonomické deníky Kommersant, Vedomosti a RBK v pondělí zveřejnily společné prohlášení požadující důkladné prověření počínání policistů, kteří minulý týden zadrželi investigativního novináře Ivana Golunova kvůli údajnému držení drog. Okolnosti zatčení považují noviny za podezřelé a důkazy proti žurnalistovi za nepřesvědčivé.

Moskva (Aktualizováno: 13:24 10. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zadržený novinář Ivan Golunov

Zadržený novinář Ivan Golunov | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

Deníky zároveň upozorňují, že zatčení mohlo souviset s novinářovou prací při odhalování korupce. Na titulních stránkách všech tří listů současně vyšel plakát na Golunovovu podporu.

Golunov, který je v Rusku dobře známý, je redaktorem nezávislého zpravodajského serveru Meduza a zaměřuje se na korupci v moskevské městské správě. Držení drog popírá. Policie ho zadržela ve čtvrtek, když mířil na schůzku se svým zdrojem a v jeho batohu byly podle policistů objeveny drogy, konkrétně mefedron a kokain. Šestatřicetiletý reportér je podle svého advokáta přesvědčen, že drogu nastrčila policie, aby ho dostala do vězení.

Maximální transparentnost

„Požadujeme zevrubnou prověrku počínání pracovníků ministerstva vnitra, kteří se zúčastnili zadržení Ivana Golunova, a trváme na poskytnutí údajů z této prověrky médiím. Očekáváme od orgánů ochrany práva a pořádku bezpodmínečné dodržování zákonů a požadujeme maximální transparentnost při vyšetřování,“ zdůrazňuje prohlášení, o kterém informují i další ruská média.

Noviny s unikátní titulní stranou se v Moskvě rychle rozprodaly. Na serveru Avito se dokonce objevil inzerát, ve kterém prodejce za zmíněné noviny žádal 15 000 rublů (asi 5250 Kč).

Pod otevřený dopis za osvobození Golunova se podle serveru Newsru.com podepsalo 7578 novinářů. Pod peticí se stejným požadavkem je již více než 130 000 podpisů. Případu věnují pozornost i ruské státní televize. O středečním poledni má Moskvou projít pochod na novinářovu podporu.

Kreml v pondělí ujistil, že „velmi pozorně“ sleduje případ, budící „mnoho otázek“. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov také prohlásil, že Kreml očekává od ministerstva vnitra vysvětlení nesrovnalostí v případu. „Chyba je možná, protože všude pracují lidé. Nikdy a nikde nelze vyloučit chyby,“ řekl novinářům.

V Rusku zadrželi opozičního novináře, údajně kvůli drogám. ‚Nastrčila je policie,‘ tvrdí reportér

Číst článek

Zákaz telefonátů

Golunova zadrželi moskevští policisté minulý čtvrtek, právně však tento krok vyřídili až o 13 hodin později. Mezitím mu nedovolili zatelefonovat příbuzným a advokátovi. Když se advokáta domáhal, policisté jej zbili.

Narkotika, určená k prodeji, našli policisté v batohu při domovní prohlídce novinářova bytu. Z devíti fotografií, údajně pořízených při prohlídce, ale osm zachycuje jiný byt, poznamenal server Newsru.com.

Moskevský soud v sobotu uvalil na novináře domácí vězení, přestože vyšetřovatelé a prokurátor požadovali dvouměsíční vazbu.

Ještě před soudním jednáním byl Golunov převezen z vazby do nemocnice.

Podle právníka Pavla Čikova jeho klienta ve vazbě zbili, což policie popírá, a před soudním jednáním zkolaboval. Lékaři ale podle ruských médií nezjistili žádná vážná zranění, pouze modřiny a odřeniny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme