Ivan Lexa bude na Slovensko vydán ve čtvrtek

Jeden z nejhledanějších mužů na Slovensku - bývalý ředitel slovenské tajné služby Ivan Lexa, kterého zadrželi v Jižní Africe, bude ve čtvrtek převezen do vlasti. Jihoafrická policie ho v neděli zadržela v přímořském letovisku v provincii KwaZulu-Natal na základě mezinárodního zatykače. Lexa měl u sebe falešný pas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Lexa | Foto: ČTK

Lexa je stíhán za několik trestných činů, mezi nimi i za únos prezidentova syna Michala Kováče mladšího. Vyšetřování například prokázalo, že tajná služby se snažila nezákonnými prostředky odstranit z funkce bývalého prezidenta, který se odmítal podřídit Vladimíru Mečiarovi.

Za Lexova vedení údajně vypracovalo speciální oddělení tajných služeb plán, jak zamezit rozšíření Evropské unie a NATO o okolní země včetně České republiky. Lexa byl dále obviněn v souvislosti s krádeží vzácné malby z rezidence banskobystrického biskupa.

Vladimír Mečiar Ivana Lexu amnestoval, když zastupoval hlavu státu. Po volbách mu dokonce přenechal poslanecký mandát. Bývalý šéf tajné služby strávil po nástupu nového kabinetu několik měsíců ve vazbě. Před více než dvěma lety však ze Slovenska uprchl a schovával se na neznámém místě.

I během nepřítomnosti fungoval v Parlamentu jako poslanec Hnutí za demokratické Slovensko. Jeho obhájci ještě nedávno tvrdili, že všechna obvinění jsou vykonstruována a jde o politickou hru.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme