Ivan Lexa byl dopraven na Slovensko

Na bratislavském letišti přistálo letadlo se zadrženým Ivanem Lexou. Mezinárodně hledaný někdajší šéf slovenské tajné služby byl přepraven z jihoafrického Johannesburgu, kde byl zadržen bez dokladů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Lexa

Ivan Lexa | Zdroj: ČTK

Jak z bratislavského letiště informovala slovenská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová, podle ministra vnitra Šimka probíhal odlet Lexy z Afriky dost dramaticky. Lexovy právníci se pokusili celý vývoj zvrátit. Rozhodnutí jihoafrického soudce o odložení Lexova vydání ale doručili eskortě pozdě.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Havranová: I. Lexa dopraven na Slovensko

Jeden z pilotů švýcarské letecké společnosti prý odmítal vzlétnout, protože považoval deportaci za protiprávní. Očekávalo se také Lexovo zatčení během mezipřistání ve Švýcarsku v souladu s platným mezinárodním zatykačem. Lexa se choval po celou dobu letu klidně a novinářům řekl, že se vrací dobrovolně.

Na palubě letadla poskytoval Lexa rozhovory novinářům a svůj útěk ze země podal pouze jako opuštění území. Podle jeho názoru se proti němu vede účelová kampaň například ze strany premiéra Mikuláše Dzurindy a bývalého ministra vnitra Ladislava Pittnera. Lexa měl také popřít, že by se podílel na únosu syna někdejšího slovenského prezidenta Michala Kováče.

Lexa je stíhán za několik trestných činů, vyšetřování například prokázalo, že tajná služba se snažila nezákonnými prostředky odstranit z funkce bývalého prezidenta, který se odmítal podřídit Vladimíru Mečiarovi. Za Lexova vedení údajně vypracovalo speciální oddělení tajných služeb plán, jak zamezit rozšíření Evropské unie a NATO o okolní země včetně České republiky. Lexa byl dále obviněn v souvislosti s krádeží vzácné malby z rezidence banskobystrického biskupa.

Vladimír Mečiar Ivana Lexu amnestoval, když zastupoval hlavu státu. Po volbách mu dokonce přenechal poslanecký mandát. Bývalý šéf tajné služby strávil po nástupu nového kabinetu několik měsíců ve vazbě. Před více než dvěma lety však ze Slovenska uprchl a schovával se na neznámém místě. I během nepřítomnosti fungoval v Parlamentu jako poslanec Hnutí za demokratické Slovensko.

Milan Kopp, Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme