Jediným možným řešením jsou předčasné volby, říká o situaci na Slovensku bývalý ministr financí Mikloš

„Žádný státní převrat ani puč na Slovensku neprobíhá – opozice podala návrh na odvolání předsedy vlády, což je přirozené a logické poté, co vše se za poslední dny v zemi událo.“ To jsou slova bývalého slovenského ministra financí a poradce ukrajinského premiéra Ivana Mikloše, který je zastáncem předčasných voleb. Přežije slovenská vládní koalice Roberta Fica krizi, která vypukla po zavraždění novináře Jána Kuciaka?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní konference Dny USA a EU, Ivan Mikloš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Předčasné volby jsou jediným skutečným a legitimním řešením, i když se nedá stoprocentně říci, že to bude znamenat, že Fico musí ztratit moc,“ vysvětluje Mikloš v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu s moderátorkou Marií Bastlovou diskutoval bývalý slovenský ministr financí a poradce ukrajinského premiéra Ivan Mikloš.

Připouští zároveň, že ani slovenská opozice není tím ideálem, který Slovensko potřebuje. Nicméně v situaci, ve které se země nachází, je jakákoliv vláda složená z dnešní opozice řádově lepším řešením.

„Neexistuje nezávislá inspekce, ani nezávislost vyšetřovatelů. Nikdy se nic nevyřešilo,“ říká v souvislosti s mírou korupce, která se na Slovensku stále zvyšuje. A právě v této oblasti by podle něj opozice učinila zásadní změnu.

Změna také není možná, pokud se nevyvodí politická zodpovědnost. „Jedině volby ukáží, do jaké míry se lidé na Slovensku ztotožňují s nevyhnutelností změny,“ uzavírá.

Text vznikl pro web Radiožurnálu.

Marie Bastlová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme