Ivan Preobraženskij: Přijdou po triumfu Jednotného Ruska předčasné volby do Kremlu?

KOMENTÁŘ. Kreml vyhrál parlamentní volby v Rusku. Strana Jednotné Rusko získala více křesel v parlamentu než kterýkoli politický subjekt v novodobé historii Ruska od roku 1991, tedy od rozpadu Sovětského Svazu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Triumf Kremlu. Vladimir Putin podává ruku premiérovi - a volebnímu lídrovi Jednotného Ruska - Dmitriji Medvedědovi.

Triumf Kremlu. Vladimir Putin podává ruku premiérovi - a volebnímu lídrovi Jednotného Ruska - Dmitriji Medvedědovi. | Zdroj: Reuters

Kromě několika nezávislých poslanců byly do Státní dumy zvoleny ještě tři další politické strany: Komunistická, LDPR a Spravedlivé Rusko, přičemž všechny tři v parlamentu zasedaly už dříve. Bohužel, ani jeden z těchto politických subjektů dnes není skutečnou opozicí proti Kremlu. Hrají stejnou roli jako české a slovenské strany začleněné v Národní frontě v letech 1948-1989.

Můžeme jistě konstatovat, že základem tohoto kremelského triumfu jsou falzifikace. Podle svědků a pozorovatelů jich také tentokrát bylo dost. Zdokumentované byly například takzvané kolotoče (karuseli), když člověk dostává možnost volit několikrát, případně předat svůj bulletin k hlasování někdo dalšímu.

Mrtvé duše, kolotoče a znechucení voliči. 'Jednotnému Rusku hraje nízká účast do karet'

Číst článek

Za triumfem Kremlu však nejsou jen falzifikace. Ruská opozice nezvládla předložit lidem projekt, který by mobilizoval společnost k ochraně jejích práv. Lze směle prohlásit, že velká města letošní volby ignorovala. V Moskvě, hlavním městě, se k volbám dostavilo přibližně 30 % voličů, v Petrohradě, druhém nejpočetnějším městě země, jich bylo ještě méně.

Výsledkem této politické apatie se stala porážka liberálních hnutí Parnas (Strana lidové svobody) a Jabloko, které nedokázaly překročit vstupní pětiprocentní minimum do Státní dumy. To znamená, že po dobu příštích pěti let nebudou mít ruští liberálové své zástupce v parlamentu. To je špatná zpráva nejenom pro ruskou liberální opozici, ale i pro svět. Neboť jak Jabloko, tak Parnas vstupovaly do voleb s pacifistickým programem, který odsuzoval ruskou agresi vůči Ukrajině.

„ Prezidentské volby čekají Rusko v roce 2018. Může se však stát, že přijdou dříve. “

Avšak není to zpráva katastrofická. Mějme na paměti, že ruská Státní duma je již dlouhou dobu spíše poradní než legislativní institucí. Sama neřeší nic, protože návrhy zákonů dostává od vlády nebo přímo z Kremlu. Stejně tak dlouho totiž platí, že vnitřní i zahraniční politika se většinou odvíjí od zájmů prezidenta Ruské federace Vladimira Putina.

Prezidentské volby čekají Rusko v roce 2018. Může se však stát, že přijdou dříve – existuje totiž velká šance, že se Kreml po současném triumfu pokusí navázat na úspěch a vypsat předčasné prezidentské volby už na rok nadcházející.

Autor je ruský politický analytik a komentátor.

Ivan Preobraženskij Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme