Jak vznikají v Rusku špionážní kauzy? ‚Udají i vlastní lidi, aby jela linka dál,‘ popisuje vězněný Safronov

Ruský novinář a poradce šéfa vesmírné agentury Roskosmos Ivan Safronov obviněný z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou, v listu Vedomosti popsal, jak podle něj v Rusku funguje „výroba“ špionážních případů. Vinu od počátku odmítá a zdůraznil, že nepřistoupí na mimosoudní dohodu s vyšetřovateli, za jejíž podstatu pokládá udání dalších údajných spolupachatelů, což podle něj slouží k tomu, aby „linka na výrobu špionů“ dál běžela.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Safronov je obviněný z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

„Pokud je ti třicet, dokážeš nakonec přežít a přetrpět všechno. Ale když je obviněnému už šedesát a před sebou má pořádně dlouhý pobyt za mřížemi, tak se zlomí. Za to jej nelze odsuzovat – každý si má vybrat sám. (...) Já jsem si vybral – žádné dohody,“ napsal 31letý Safronov.

‚Chceme vysvětlení cenzurního zásahu.‘ Praha pošle Moskvě nótu kvůli blokování webu Českého rozhlasu

Číst článek

Ve svém příspěvku popisuje, jak podle něj v Rusku vznikají špionážní případy, a to i za přispění soudů, které stoprocentně schvalují žádosti vyšetřovatelů o uvalení vazby, a úředně přidělených advokátů. Podle žurnalisty v zemi tak každoročně podle špionských paragrafů odsoudí kolem deseti lidí, přičemž vyšetřování trvá zhruba 17 měsíců. Rozpracováno mají ale vyšetřovatelé „podle nejskromnějšího odhadu“ nejméně 50 až 70 lidí, od žen v domácnosti po vědce. Mezi obviněnými jsou podle novinářova názoru i skuteční špioni, ale každopádně „systém potřebuje stále nové a nové případy“.

„Nepochybuji o tom, že v naší zemi pracují skuteční rozvědčíci, jak pod diplomatickým krytím, tak nelegálové. Ale ti první jsou z objektivních důvodů nezajímaví, protože diplomata nelze uvěznit a soudit. A chytit profesionálního agenta-nelegála dá spoustu práce, a tak jeho dopadení bývá velká vzácnost, vyžadující navíc veliké štěstí. Na to se spolehnout nelze. A tak na tomto základu vznikají v Rusku špionážní případy: je snazší brát vlastní lidi, aby se ostatní báli. Jenomže nebojí se cizí, bojí se vlastní lidé,“ napsal Safronov.

Obvinění z vlastizrady

Safronov v minulosti pracoval v denících Vedomosti a Kommersant, než se loni na jaře stal poradcem šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrije Rogozina. V červenci jej zadrželi vyšetřovatelé ruské tajné služby FSB, nástupkyně sovětské tajné policie KGB. Podle vyšetřovatelů Safronova zverbovala v roce 2012 česká rozvědka, které o pět let později předal tajné informace. Safronov vinu popírá a své stíhání spojuje se svou prací novináře. Zdůrazňuje také, že vyšetřovatelé mu dosud neobjasnili, z čeho je vlastně obviněn.

Safronovův sloupek v listu Vedomosti byl zařazen do přehledu tisku pro Kreml, uvedl podle agentury TASS mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. „Ano, (sloupek) byl zařazen do přehledu, jako obvykle, a tak všichni, kdo přehledy dostávají, mají možnost se s ním seznámit,“ odpověděl mluvčí na novinářský dotaz. Záporně odvětil na další otázku, zda je již nějaká reakce Kremlu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme