Máme informace, že existují další hroby. Exhumace těl potrvá dva týdny, říká starosta Izjumu

Exhumování těl z hromadného pohřebiště nalezeného ve východoukrajinském Izjumu bude pokračovat nejspíš další dva týdny. Uvedl to v neděli starosta nedávno osvobozeného města Valerij Marčenko. Podle serveru Kyiv Independent mají úřady informace o existenci dalších pohřebišť, po kterých pátrají.

Izjum Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většina těl patří civilistům a většina z těch zatím exhumovaných nese stopy mučení, uvedl gubernátor Charkovské oblasti

Většina těl patří civilistům a většina z těch zatím exhumovaných nese stopy mučení, uvedl gubernátor Charkovské oblasti | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

O nálezu provizorního pohřebiště se zhruba 450 hroby informovala ve čtvrtek místní policie i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Většina těl patří civilistům a většina z těch zatím exhumovaných nese stopy mučení, uvedl gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov.

Do města, které ukrajinské síly osvobodily od ruských okupačních jednotek teprve minulý týden, plánuje vyslat misi OSN.

„Na exhumacích se podílí velké množství lidí. Vykopávají pohřbené, kteří jsou, když je to možné, ihned identifikováni. Všechna těla jsou následně posílána do Charkova,“ uvedl starosta Marčenko.

Zločiny v Izjumu zkoumá český kriminolog. Cílené represe jsou podle něj ruský ‚modus operandi‘

Číst článek

Tyto práce podle něj nejspíš potrvají další dva týdny, protože hrobů je velké množství. „Nové jsme zatím neobjevili, ale máme informace, že existují, takže se po nich pátrá,“ dodal.

Rusko v noci na neděli pokračovalo v ostřelování měst a obcí v mnoha částech Ukrajiny. Jak informoval charkovský gubernátor Syněhubov, ruská palba v sobotu usmrtila čtyři zdravotníky, kteří se snažili evakuovat psychiatrickou nemocnici v oblasti. Dva pacienti utrpěli zranění.

Noční ostřelování zasáhlo rovněž nemocnici v jihoukrajinském Mykolajivu a nedaleké město Nikopol. Zraněno bylo několik lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme