Izrael a Hamas prý na dálku prověřují možnosti příměří

Počet obětí izraelského bombardování pásma Gazy v noci překročil tři sta padesát. Na palestinské území i po celou noc útočilo letectvo, izraelské pozemní síly ale zatím do akce nezasáhly. Desítkami raket a granátů útočí také Palestinci. Obě strany už ale v zákulisí prý zvažují možnosti příměří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vládní budovy Hamasu v Gaze | Zdroj: ČTK

Jedna z palestinských střel večer zabila izraelského vojáka na základně poblíž Gazy. Zanedlouho zemřela také žena, kterou raketa zasáhla na autobusové zastávce ve městě Ašdód, asi 35 kilometrů od palestinského území.

Velení izraelské civilní obrany je zděšené skutečností, že dosavadním čtyřem obětem palestinských útoků a také většině zranění šlo předejít. Obyvatelé izraelských obcí kolem Gazy jsou prý ale neukáznění. Příliš nedbají bezpečnostních instrukcí, které dostali.

Z Gazy mezitím nemocnice hlásí akutní nedostatek materiálu pro péči o zraněné Palestince. Včera i v neděli Izrael pustil do pásma humanitární dodávky včetně nových sanitek a plynu pro anestézii. Právě těchto věcí se prý ale nedostává a palestinští lékaři musejí někdy operovat bez umrtvění a v nesterilním prostředí. Izraelské nálety už od soboty zranily více než tisíc lidí, mezi nimi stovky civilistů.

Izrael a Hamas prý na dálku prověřují možnosti příměří

Izraelský premiér Ehud Olmert zakázal řeči o příměří v Gaze, v zákulisí už se prý ukončení bojů promýšlí. Píše to dnes izraelský deník Ha'arec, podle kterého jeruzalémská vláda a palestinské hnutí Hamas na dálku zjišťují možnosti takové dohody. Izrael prý bude trvat na palestinském závazku, že dlouhodobě a úplně ustanou raketové útoky. Výměnou prý kývne na to, že zruší nebo omezí blokádu pásma Gazy.

Exilový vůdce Hamasu Chálid Mišal už diplomatickými kanály projevil zájem o zastavení bojů. Špičky organizace v Gaze ale mezitím stále slibují Izraeli tvrdou odplatu a z hluboké ilegality řídí pokračující útoky na židovský stát.

V Izraeli premiér Olmert nabádá členy nejužšího vedení země, aby o příměří vůbec nemluvili a upřeli síly na dosažení cílů v Gaze. V zákulisí už se ale také mluví o jiném scénáři.

Část ministrů volá po dalších náletech i pozemní invazi. Někteří vojenští experti ale váhají, mimo jiné v obavách z velkých ztrát. Podle některých názorů se vojenské křídlo Hamasu snaží izraelské vojáky vtáhnout na nepřátelskou půdu. Pro Izrael prý tak může být výhodnější promýšlet ukončení konfliktu.

Kvůli bombardování Gazy se v Paříži sejdou ministři zahraničí EU

Konfliktem mezi Izraelem a hnutím Hamas se budou na mimořádné schůzce v Paříži zabývat šéfové diplomacií sedmadvacítky. Schůzku svolal po dohodě s nastupujícím českým předsednictvím francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner na dnešní podvečer.

Ministři zahraničí členských zemí Evropské unie mají mluvit o možnostech, jak by mohla sedmadvacítka přispět k zastavení nejnovějšího konfliktu. Unie je jedním z hlavních sponzorů palestinské samosprávy. Příští rok ji podpoří částkou 300 milionů eur.

Podle diplomatických zdrojů by mohla EU navrhnout obnovení své pozorovatelské mise na hranicích Gazy s Egyptem, kde se podle Izraele pašují zbraně pro islámské radikály. Francie, jako dosud předsedající země Evropské unie, by také mohla Tel Aviv a Hamas vyzvat k humanitárnímu příměří. To by mělo obyvatelům Gazy umožnit dostat naléhavou lékařskou pomoc.

Podaří se někdy urovnat spor mezi Izraelem a Palestinou? Hlasujte v naší anketě!

Pavel Novák, Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme