Izrael a Palestina obnoví spolupráci

Izraelci a Palestinci obnoví bezpečnostní spolupráci. Vyplynulo to z dnešní dlouho očekávané schůzky izraelského ministra zahraničí Šimona Perese s předsedou palestinské autonomie Jásira Arafata na letišti v pásmu Gazy. Oba představitelé se také dohodli, že se znovu sejdou zhruba do týdne. Při dnešních výbuších v pásmu Gazy bylo zraněno osm Izraelců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůzka by měla vyústit v podpis závěrečného prohlášení, kde by palestinská autonomie znovuvyhlásila zastavení a palby a svůj závazek realizovat bezpečnostní opatření, která realizuje plán George Tenetta, šéfa americké zpravodajské služby CIA. Palestinská strana by se zřejmě měla také zavázat k předání Palestinců, stíhaných Izraelem za přípravu a provedení násilných akcí, které vedly ke smrti nebo zranění izraelských občanů. Izrael by měl naopak přeskupit své jednotky na západním břehu Jordánu a postupně uvolňovat překážky v pohybu Palestinců na palestinských územích.

Podle palestinských zdrojů chce Jásir Arafat začlenit do prohlášení závazek Izraele k realizaci závěrů takzvané Mitchelovy komise, která by měla vést k obnovení mírového procesu. Washington doufá, že ukončení izraelsko-palestinských bojů usnadní vstup arabských a islámských států do protiteroristické koalice.

Tři lidé utrpěli zranění při výbuchu bomby v hraniční oblasti pásma Gazy a Egypta. Nálož explodovala nedaleko stanoviště s izraelskými vojáky. Zranění jednoho z nich jsou těžká, další byli zraněni lehce. Exploze další pumové nálože na hranici Izraele s pásmem Gazy zranila pět lidí, dva z nich těžce. Touto oblastí Kerem Šalom měl o něco později projíždět konvoj s izraelským ministrem zahraničí Šimonem Peresem na dnešní schůzku s předsedou palestinské samosprávy Jásirem Arafatem na mezinárodním letišti v Gaze.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme