Izrael a Palestinci podle Sarkozyho kývli na příměří

Izrael a palestinská vláda na Západním břehu Jordánu souhlasí s příměřím v Gaze. Prohlásil to francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který v uplynulých dnech křižoval Blízký východ ve snaze ukončit boje v pásmu Gazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinští zdravotníci zachraňují dítě | Zdroj: ČTK

Plán příměří předložil Egypt. Na jeho základě by mohly izraelské jednotky opustit pásmo Gazy do osmi dnů. Plán zahrnuje zastavení palby a následné zajištění, že Palestinci z Gazy nebudou útočit na Izrael a ten přestane palestinské území hospodářsky izolovat. Samotné válčící strany ale Sarkozyho slova dosud nepotvrdily.

Zatím jediným hmatatelným pokrokem tak zůstává dnešní tříhodinová přestávka v bojích. Izrael ji vyhlásil, aby umožnil v okolí města Gaza humanitární zásobování a ošetření stovek raněných Palestinců. Ještě včera izraelské vedení tvrdilo, že v Gaze žádná humanitární krize není a že je tedy možné bojovat bez přestávky.

Klid zbraní po stejnou dobu dodržoval i Hamas a další palestinské milice. Po třech hodinách se ale znovu rozjelo izraelské bombardování a Palestinci obnovili odpalování raket na židovský stát.

Izraelský bezpečnostní kabinet podle nejnovějších informací schválil rozšíření ofenzivy proti palestinskému Hamasu v pásmu Gazy. Dvanáct členů kabinetu přistoupilo na to, aby armáda pokračovala v pozemních operacích a postoupila dál do vnitrozemních částí pásma. Informovala o tom večer francouzská agentura AFP i některé izraelské servery.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme