Izrael a Palestinci začnou sepisovat mírovou dohodu

Palestinci a zástupci Izraele se dohodli, že začnou písemně formulovat konečnou mírovou dohodu. Oznámil to hlavní palestinský vyjednávač Ahmad Kuraj. Právě on vede jednání za arabskou stranu, Izrael reprezentuje ministryně zahraničí Cipi Livniová. Ve snaze uspíšit jednání se do oblasti příští týden znovu chystá americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnešní Jeruzalém

Kuraj zdůraznil, že ani sepisování smlouvy nutně neznamená, že už obě strany překonaly rozpory v hlavních tématech, jako je například otázka budoucnosti Jeruzaléma.

Z izraelských i palestinských úst přicházejí v posledních týdnech spíš pesimistická prohlášení, že se dohodu vůbec nepodaří uzavřít podle původního plánu. Americký prezident George Bush totiž loni v listopadu oznámil, že mírový dokument očekává do konce tohoto roku.

Jenže vyjednávači naznačují prakticky nulový pokrok. A finanční skandál izraelského premiéra Ehuda Olmerta považuje izraelská veřejnost i palestinské vedení za další zásadní překážku.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme