Izrael a palestinský Hamás jsou údajně blízko průlomové dohodě

Izrael by mohl do 48 hodin uzavřít zásadní dohodu s palestinským Hamásem. Informuje o tom blízkovýchodní tisk. Pod egyptským patronátem by se obě strany zavázaly k osmnáctiměsíčnímu příměří v oblasti Gazy. Navíc by Izrael dostal ze zajetí svého vojáka Gilada Šalita. Za to má propustit stovky Palestinců. Dohoda prý teď vázne na neochotě Izraele pustit čtyři strůjce krvavých útoků, které Hamás ve výměně rovněž požaduje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ehud Olmert | Foto: Knesset

Izraelský premiér Ehud Olmert slíbil, že udělá všechno pro to, aby se seržant Šalit vrátil k rodičům před koncem funkčního období jeho vlády. Právě zítra čekají Izraelce volby.

Obavy z rýsující se dohody ale panují v táboře palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Ten je v úřadu jen proto, že v paralyzovaném palestinském parlamentu mají převahu jeho lidé.

Za Šalita by ale Izrael pustil i desítky poslanců zvolených za Hamás, které židovský stát drží už dva roky jako rukojmí pro tuto výměnu. Po jejich návratu na svobodu by Hamás opět získal parlamentní převahu, která odpovídá jeho volebním ziskům před třemi lety.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme