Izrael a Rusko spojuje téma Sýrie i obchod. Netanjahu se s Putinem sejde letos už počtvrté

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes míří do Moskvy. Od začátku roku se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem potká už počtvrté. Obě země spojuje třeba téma Sýrie, ale také obchodní zájmy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil ruského prezidenta Vladimira Putina

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil ruského prezidenta Vladimira Putina | Zdroj: Reuters

Ruská vojenská přítomnost v Sýrii je bez tichého souhlasu Izraele jen těžko představitelná.

Četné kontakty mezi Izraelem a Ruskem na úrovni premiérů, ministrů či šéfů tajných služeb svědčí o tom, že pro Rusy jsou Izraelci – vedle syrského prezidenta Bašára Asada – zásadními partnery v oblasti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Netanjahu míří do Moskvy. O rusko-izraelském „sbližování“ mluvili zpravodaj ČRo Martin Dorazín a odborník na Blízký východ Michal Kotyk

Je třeba koordinovat jednotlivé akce, přelety či transporty, a v tom je pro Rusko spolupráce s Izraelem velmi cenná. Toho se také zřejmě bude týkat i dnešní schůzka – jde především o koordinaci tajných služeb.

Kromě vojenských či bezpečnostních otázek však obě země spojují také obchodní vztahy.

Poté, co se po anexi ukrajinského Krymu zhoršily vztahy Ruska s EU i USA, snaží se Moskva hledat jiné partnery a Izrael je jedním z nich. V ruských obchodech je tak možné místo západního zboží častěji vidět to izraelské.

Odborník na Blízký východ a bývalý spolupracovník Českého rozhlasu v Izraeli Michal Kotyk vidí sbližování Izraele a Ruska především jako pragmatický přístup na obou stranách.

„Izrael je trošku nepochopitelný mnohdy pro zbytek světa svým pragmatickým postojem. V sbližování jde o to, aby fungovala komunikace ve všech oblastech, hlavně v oblasti bezpečnosti,“ řekl.

Jde podle něj i o to ujasnit si sféry vlivu. „Kdo kam může, nemůže, kde jsou ty červené linie, které by jedna či druhá strana neměla překročit,“ podotkl Kotyk.

Pragmatismus vidí i za tím, že Izrael patří k zemím, které neodsoudily ruskou anexi Krymu.

„Izrael ve své podstatě akceptuje stabilní režimy spíše než nějaké revoluční stavy. Pochopitelně třeba dokud byla fungující vláda prezidenta Asada v Sýrii, bylo to pro Izrael příjemnější. Zrovna tak mít pocit, že mohou s někým, kdo je kompetentní, jednat o tom, co se děje na Krymu, je jim asi taky příjemnější než jednat s Ukrajinou,“ dodal Kotyk.

Martin Dorazín, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme