Izrael a Rusko spojuje téma Sýrie i obchod. Netanjahu se s Putinem sejde letos už počtvrté

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes míří do Moskvy. Od začátku roku se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem potká už počtvrté. Obě země spojuje třeba téma Sýrie, ale také obchodní zájmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil ruského prezidenta Vladimira Putina | Foto: Reuters

Ruská vojenská přítomnost v Sýrii je bez tichého souhlasu Izraele jen těžko představitelná.

Četné kontakty mezi Izraelem a Ruskem na úrovni premiérů, ministrů či šéfů tajných služeb svědčí o tom, že pro Rusy jsou Izraelci – vedle syrského prezidenta Bašára Asada – zásadními partnery v oblasti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Netanjahu míří do Moskvy. O rusko-izraelském „sbližování“ mluvili zpravodaj ČRo Martin Dorazín a odborník na Blízký východ Michal Kotyk

Je třeba koordinovat jednotlivé akce, přelety či transporty, a v tom je pro Rusko spolupráce s Izraelem velmi cenná. Toho se také zřejmě bude týkat i dnešní schůzka – jde především o koordinaci tajných služeb.

Kromě vojenských či bezpečnostních otázek však obě země spojují také obchodní vztahy.

Poté, co se po anexi ukrajinského Krymu zhoršily vztahy Ruska s EU i USA, snaží se Moskva hledat jiné partnery a Izrael je jedním z nich. V ruských obchodech je tak možné místo západního zboží častěji vidět to izraelské.

Odborník na Blízký východ a bývalý spolupracovník Českého rozhlasu v Izraeli Michal Kotyk vidí sbližování Izraele a Ruska především jako pragmatický přístup na obou stranách.

„Izrael je trošku nepochopitelný mnohdy pro zbytek světa svým pragmatickým postojem. V sbližování jde o to, aby fungovala komunikace ve všech oblastech, hlavně v oblasti bezpečnosti,“ řekl.

Jde podle něj i o to ujasnit si sféry vlivu. „Kdo kam může, nemůže, kde jsou ty červené linie, které by jedna či druhá strana neměla překročit,“ podotkl Kotyk.

Pragmatismus vidí i za tím, že Izrael patří k zemím, které neodsoudily ruskou anexi Krymu.

„Izrael ve své podstatě akceptuje stabilní režimy spíše než nějaké revoluční stavy. Pochopitelně třeba dokud byla fungující vláda prezidenta Asada v Sýrii, bylo to pro Izrael příjemnější. Zrovna tak mít pocit, že mohou s někým, kdo je kompetentní, jednat o tom, co se děje na Krymu, je jim asi taky příjemnější než jednat s Ukrajinou,“ dodal Kotyk.

Martin Dorazín, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme